Citat:
Ursprungligen postat av
SvaMp_
Öh what? Fattar inte vad den där videon säger, först refererar han till fall of Ramadi, och samtidigt säger att han ökar på utbildningen av ISIL tribes, verkar fan fake. Eller är det någon som ser någon logik i detta?
Ska man anklaga Usa för att ha stöttat IS kan man säga att de till en början i Syrien stödde "rebeller" som senare visade sig va rätt extrema (har inte stenkoll själv), men att de skulle ha gjort det i Irak? Nej det tror jag itne
Videon är inte fake, här har du den i Youtube istället:
https://www.youtube.com/watch?v=p2NkjNvwuaU
Nästan 1 miljon visningar, och det han säger i videon har han sagt, inget som är redigerat eller fake. Folk säger att han råka säga det utav misstag, jag fattade inte heller den delen du skrev om
att han först snackar om fallet utav Ramadi och sen att han ska träna upp ISIS och sunni stammar doesn't make sense men Obama är en apa han brukar avslöja sig själv genom att säga fel och han gjorde det i den videon antar jag, precis som han gjorde i denna:
https://www.youtube.com/watch?v=bMUgNg7aD8M
Han råkade säga "my muslim faith" sen rättade personen som intervjuade honom och sa Christian fate? men vi alla vet att obama är en muslim.
Obama har på ett eller annat sätt hjälpt rebellernas framväxt och ISIS, han vet att de "moderata" rebellerna han stödde skulle byta sida till ISIS och att alla deras vapen hade förr eller senare hamnat i ISIS händer, Turkiet som är USA's allierad och NATO medlem har ju stöttat ISIS sen dag ett, han har gjort det i Syrien och i Irak, det var ju inte så längesen USA "råkade" slänga ner massa vapen och ammunition i ISIS kontrollerade områden, som var menade till kurderna.
Alla som säger att man är en konspirationsteoris om man säger att USA's regering stödjer ISIS är antingen hjärntvättad har för lite kunskap inom dessa konflikten där ISIS härjar eller blind..
Men men han erkände precis det i videon jag länkade.