Citat:
Ursprungligen postat av
BHB
Sänder en tanke till dom som blivit kvar med minnena av sina försvunna syskon.
Att just denna dagen har varit regnig och blåsig i Göteborg är ett tecken.
Väntar med spänning på dokumentären den 6:e (det går alltså att lyssna på podversionen redan den 6 ) där nya uppgifter om Hymme framkommer.
Även boken av Eva K som kommer i september blir mycket intressant.
Tack till S2 för ditt engagemang.
Länkar:
http://t.sr.se/1gmIe72
http://t.sr.se/1gmJBT0
http://t.sr.se/1UN4tlT
// BHB
Tack för din uppskattning BHB!
Ja anhöriga blev kvar med sina minnen över sina saknade bröder och dessa minnen har de nu burit på under 50 års tid tillsammans med alla frågor som de aldrig har fått några svar på vad som hände dem och varför.
Flera som jag har pratat med har också varit inne på detta att vädret den 29 juli 2015 i Göteborg var ett tecken. "Rätt" slags väder på 50-årsdagen.
Boken
Den 29:e juli 1965 och andra olösta färsvinnanden kommer säkert att bli mycket intressant och ser fram emot att få läsa denna. Jag tror det är i oktober den utkommer.
Mig veterligen är det andra gången som den 29 juli 1965 tas upp i bokform. Förra gången detta skedde var 1995 i Ingmar Norléns bok.