Citat:
Ursprungligen postat av
guderi
Så det är bara ok för vänstern att fiska röster på hbqt-rörelsens bekostnad.
Alla försöker väl fiska röster på sitt sätt. När det gäller t.ex. vänsterpartiet (osäkert om du syftar på dem när du skriver vänstern) så är ju det ett klart uttalat feministiskt parti, så där förekommer nog extremt lite pinkwashing. Har du något exempel som kan påvisa din tes om att "vänstern" sysslar med en systematisk pinkwashing bara för att fiska röster? Eller ljuger du bara?
Citat:
Ursprungligen postat av
guderi
Jag tror tex en del liberala eller nationalistiska hbqt-personer inte håller med om det, för du tror väl inte på allvar att alla hbqt är kommunister per automatik?
Jag skulle tro att sk pinkwashing finns bland en del konservativa, t.ex. KD.
Men liberaler är så vitt jag vet genuint HBTQ-vänliga, dock så ter sig deras lösningar tämligen verkningslösa många gånger. De vill ju ofta inte direkt lösa något aktivt, mer säga att allt ska vara tillåtet och fritt, och sen hoppas man att det blir så av sig självt så länge inte staten lägger sig i.
Det låter ju fint men det receptet fungerar nog inte för alla saker alla gånger. Ordet pinkwashing skulle då kunna användas i det sammanhanget, om det är rätt eller fel, det vet jag inte.
Men jag skulle förstå den kritiken. Det räcker nog inte att bara vara uttalat emot hustrumisshandel och emot homofobi för att samhället ska kunna förändras.