Citat:
Ursprungligen postat av
Hamilkar
Nej, polisen sa inte att de misstänkta häktqats pga "polisiär intuition". Häktningsdomstolen skiter nämligen blankt i polisiär intuition. Möjligen låg polisiär intuition bakom gripandet. Men den som inte kan skillnaden mellan gripande och häktning bör ligga lite lågt i en sån här tråd.
Du är Moderator - ska du inte hålla dig till Sanning då?
Dvs varför Ljuger du?
Varför ljuger du och säger att polisen inte alls Själv sa att de haffade balterna pga "polisiär intuition"?
"Då är det en polisiär intuition som gör att ett visst beteende, ett sätt att vara, samt att de uppgifterna som kommer in till oss, gör de här personerna intressanta."
http://www.expressen.se/gt/fyndet-som-ledde-till-lisa-holm-17/
Varför har du inte koll?
Har du ingen kunskap i ämnet Alls?
Du avslöjar ju dig som Helt okunnig nu.
Och varför ljuger du om hur jag skriver?
Jag har skrivit varför de Häktades - och varför en Omhäktades. Jag har förklarat vilka misstankegrader -- och vad det innebär.
Och jag har förklarat att det endast är Tillräckliga skäl (för åtal) som Kräver Objektiva Bevis.
Balten är INTE häktad på tillräckliga skäl - eftersom det inte finns Objektiva Bevis.
OM det hade funnits objektiva bevis - då hade åklagaren Åtalat honom.
det hade varit hans Skyldighet. Eftersom Tillräckliga skäl (för åtal) är en förutsättning för Åtal.
Men den häktade är INTE åtalad.
Alltså finns det inga objektiva bevis.
Som jag har skrivit finns det Endast "polisiär intuition" tillsammans med indicier och sammanträffanden.
Detta är Fakta.