Citat:
Ursprungligen postat av
Jills
Vägen går mellan Källby och Hällekis, och är den största vägen över Kinnekulle och den mest trafikerade. Sen finns det andra vägar, exempelvis den som svänger ner vänster precis efter Blomberg, ner mot Råbäck, Trolmen och mot Hällekis. Men de flesta som kör över Kinnekulle åker på vägen förbi Blomberg. Beroende vart man ska, såklart, men vägarna delar ju upp sig framförallt efter ladan.
Självklart är sträckan där inte lika trafikerad som exempelvis vägen mellan Källby och Lidköping, men att släpa/dra någon/slåss/etc vid vägen är inte riskfritt.
Anledningen att jag skriver det är för att vissa verkar tro att det är en öde väg och det är den inte. Och vid 18:30 (rätt tid?) är det inte stendött där direkt. Framförallt inte på en söndag under försommaren.
Du har rätt i att det är långt ifrån riskfritt att begå ett så pass allvarligt brott vid en sådan plats.
Den som tänkt göra något sådant hade förmodligen inte valt ett så öppet ställe, med risk för att folk ska både höra och komma förbi.
Caféet verkar med andra ord inte ha varit mordplatsen.
Dels pga alla de riskerna om är förenade med platsen, men även pga at där inte finns några spår efter någon konlikt, och ingen har hört några nödrop eller ljud efter bråk etc.
Mobilmasterna talade om att Lisas mobil färdades söderut, från caféet.
Och söderut är det lilla berget, där mobilskalet hittades till öster om det.
Det är bara nån minut söder om caféet.
Och det kan i tid mycket väl stämma överens med hennes sista sms 1823, och tiden när den stängdes av 1830.
Då hinner Lisa köra ner till bergets fot, där vägarna delar sig. Ensam eller med någon. Och någon hinner kasta hennes telefon i marken så att den går sönder.
Det borde vara en konfliktplats med andra ord. Kanske mordplatsen tillomed.
Mördaren kan ha plockat upp så mycket han hittade av den kastade telefonen, men inte hittat den skalbit som blev kvar.
Mördaren kan ju också ha kört tillbaka mopeden och lämna den på caféet, för at sen gå tillbaka den lilla vägen tillbaka dit och sätta sig i sin bil och köra iväg med liket.
Dvs om det var någon i bil som hade spanat på henne vid caféet och kört efter. Kanske stannat henne just där vid bergets fot.
Kanske stämt träff med honom där. Och då gått ut in i skogen.