Citat:
Ursprungligen postat av
FritzDaCat
Jag misstänkte att en bekant skulle dyka upp.
Men fortfarande har vi problemet med föremål i närheten av litauernas bostad (enligt Rhona), handsken och tillgången till Martorp. Sannolikheten för planteringar avsedda att lägga skulden på någon annan är inte speciellt stor.
Lägg till mammans kommentar angående sönernas omotiverade närvaro 100 meter från kroppen.
Sen finns faktiskt möjligheten att GM lyckats fösa Lisa till ladan. Man kan se tillräckligt långt för att kunna undvika bilar.
Föremålen hittades även i närheten av AJ bostad, han har lika mycket anknytning till Martorp, ladan och caféet som litauerna har, detta faktum kommer lite i skymundan tycker jag. AJ har även tagit i handsken som hittades i ladan. Bevisligen gör AJ spontana besök på ägorna, kanske även kvällstid. Vad säger att inte AJ och kanske även hans kollega söndag kväll, vid caféet, förberedde måndagens arbetsplaneringsmöte som hölls i ladan?