Citat:
Ursprungligen postat av
HerrMet
Är ej religiös. Av de jag känner som är religiösa är de lika mycket idioter som alla andra.
Jag tänker faktiskt tvärt om. Jag vill vara religiös. Bara en sådan sak som att vara helt säker på att komma till himlen efter man dör måste ge en enorm komfort, eller en relativt lätt uppnåelig mening med livet. Ibland är det rationellt att välja det irrationella. Problemet är ju att, ja, jag tror ju inte på sådant.
Men.. religiösa som ligger på dödsbädden, härjas tyvärr ändå av dödsångest.. jag ser inte att den komforten är lika värmande när det är dags...
Existentiella "problemet", går inte att vare sig tänka eller känna bort.
Tror snarare att det är först när du gör det till ett problem, att evigt liv.. skulle ha synonymitet med komfort och då skapa ultimativa tankefostrande dogmer, som ånggesten så att säga triggas upp ocj blir en ofrivillig livspartner att leva med som en ständigt mental slagskugga, helt i onödan.
Men det säger jag som inte har dödsångest, och på mig har all religiöst dravel runnit av som på en gås. Då har jag ändå varit utsatt för massiv religionspåverkan, men aldrig att jag mer än leende förbisett det, på barn kan det på sin höjd roa...
..ock är jag väl medveten om att alla barn inte har sätt att värja sig på, kan vara att min fantasi som barn var så stark, att den överträffade gudstesen, som jag faktiskt tyckte var enormt banal, simpel fantasilös och enfaldigt meningslös, minns det som igår... åren i söndagsskolan.
Det var bortkastade pengar, och apropå detta - gudstro... borde inte kosta eller generera pengar öht, det rimmar inte och för min del är det ett facit som diskvalificerar gudstron å det starkaste.
En guds existens, är ju en "existens" , vem är prissättaren.. gud själv?
...jag ska förtjäna att leva, men varför är det enbart människor som kan säga mig vad gud vill och vilket pris han sätter på olika handlingar och olika tankar då?
Vad säger att man är snäll i att göra tröghetslagen, friktionslagen ÄNNU trögare än det redan är?
Finns inte nog med hinder som det är i att möta livet och då kippa efter andan i total vanmakt?
Läge att dessutom bygga på en massa syndatänk i att ha behövt kämpa som en liten blå.. att sedan lära sig gå utan att trilla ständigt och jämnt? bränna sig på eldar och alla sjukdomar som hotar i ur och skur... jag tycker det räcker, att sedan börja förpesta människan som inget gör än att försöka leva igenom utmaningarna, ingen religiös ska ha mandat att omtolka vad man själv kan förstå, därför man har ett nervsystem, till vilken nytta skulle man ha det om man inte har det för att användas?
Men som vissa fanatiker menar, är vårt nervsystem helt fel, vi behöver sluta upp att använda oss av sinnesupplevelsen som navigatör.. och istället öppna själen att ta in gud och låta gud diktera, men samtidigt håller inte gud i pennor.. så människor med återigen sinnen... sitter ocj dikterar.
nej inse att gudstesen är en megabluff, jordklotets största atrapp... för ansamling av osuynd moral, islam har en moral som i sig kan sammanfatta det bra : vetenskap.. försöker "förleda" säger islam.. å andra sidan är islam en religion som för egen maskin inte ens bemödat sig att tillvarata på energi... det skulle vetenskap till att låta islamisk livsuppfattning förstå vad byggkonst är. religioen självt, sätter sig och VÄNTAR... föreställer sig att man måste vara passiv, för att förstå hur livet om tretton tusen år, kommer att bli... så livet självt är m.a.o inget värt.. för starkare fundamentalister.
riktigt så är inte andra religioner, men emellanåt kan de mötas i ett slags LIVSFÖRAKT jag inte heller ser som mentalt hälsosamt att odla upp, i tron att man kommer någon vart.
Men är man svag i generna, eller i livskraften att inte ens ha tillräcklig nyfikenhet på det som är.. då ser jag en sorts uppgivenhet, som kan ha med generna att göra ,förstå varför gudsidén inte fyller något särskilt syfte än narcissism och plugg för allvalrigare ångest..
Att de äldre religiösa levernet, medförde vad som för oss är makabert, t.x kusin- och syskongifte barngifte.. harem och obefintlig folkbokföring då strukturer sågs om inte andlig sysselsättning utan vad som störde pårökt eufori med genetiskt tvivelaktiga födelser och att man troligtvis stenade och dödade liv som som kan ha skrämt, då avkommor med vanställda lemmar och diverse genetiska hjärnskador skapade ännu mer vanmakt som efterföljare.. tja.
Att det irrationellt isf kan ha spätt på gudsdyrkandet, av ren vanmakt.
Idag och sedan länge nu, förstår man att där vanmakt råder, kan enbart systematisk felsökning avhjälpa och belysa, de tvivel som förmörkar, de som inte längre ser mening med liv till att hålla sig med nattsvart t.ex jävulstro.
Men att det tager så lång tid att fasa ut det, är i sig helt otroligt. Så mycket som investerats i allmänbildning för alla, för så liten kostnad som det ändå handlar om, jämfört med hur man försöker föädla den undermåliga gudshypotesen. Och skapa prestige med den typen av enbart filosofi utifrån tanken på att "okänt" utifrån in... "vill något" ... det i sig är helt otroligt hur mkt folk är villiga att betala för en portion vidskepelse, ännu.