Citat:
Ursprungligen postat av
Trillske
Ja, du är ju inte vassaste kniven.
Det är i förlängningen svårt att möta stormen av plattityder och klyschor vid en komplex analys, utan att ta till sarkasm. Som tex när modern tids kanske främsta problem vad gäller makroekonomisk robusthet bemöts med triviala utsagor om säker avkastning.
Men tyvärr, eller turligt för en stor massa av medelklass, tjänstemän och politiker, så stämmer det ju.
Godisskålen står framme, jag har sett det i så många år nu, sen IT krisen, då många "vanliga" bolag hade utmärkta case. Tack vare börsfallet kunde en fastighetsbubbla byggas, krediterna svämmade över, när sen krisen som man insåg skulle komma av detta beteendet kom, med buller och bång, visade Paulsen, ex-GSI och Bush, att regeringen kliver in. Jag såg en intervju med Richard Koo från Nomura, han undrade: Hur ska FED ta sig ur när de köper i den långa ändan, BOJ hade gjort ett par QE, men bara korta. Och nu sitter Ingves och köper långt. Att förändra banksystemet - nej.
Japan är nog ett bra ställe att köpa på om man vet vad, de hatar skuld, du kan kasta skuld på dem och de hatar det, i Sverige, Stockholm, är frågan : Hur mkt skuld kan jag ta på mig?
Och inflationen, ja, min är inte densamma som RBs. Undrar hur många privatpersoner som ser sina utgifter dippa? "Väntar med att köpa"?
Men Kurtan och Svenne går med makten just nu, Dont fight the Andersson-Ingves- Noréus.
Eller kammarrätten i Jönköping.Eller ECB-Gsi-Draghi.
Företag lånar, återköper och delar ut. Investerar? Sisådär, med tanke på läget va?
Det enda bolag som överraskar är GE, som plötsligt säljer Kreditdivisionerna och även annat.
Men idag köper vi. Idag ser vi en bull run även om nu alla är fullsketna med papper. En korrektion på 10-15% skulle bara ge mer mat till tjuren.