Citat:
Ursprungligen postat av
girouf
Visst har du rätt i att dem har väldigt låga produktionskostnader på grund av den billiga arbetskraften i Kina. Det hade så klart varit fantastiskt om Meermin var en Suitsuply histora men jag tvivlar på att så är fallet. Även om Meermin skulle köpa skinn från europeiska garverier så vet jag att dem inte köper skinn av samma kvalitet som andra tillverkare i "segmentet".
Jag tar på olika typer av läder och skinn dagarna igenom och som jag sagt tidigare, detta är det sämsta jag sett på en randsydd sko någonsin.
Visst måste man jämföra äpplen med äpplen och päron med päron. Jag menar på fullaste allvar att det inte går att jämföra Meermin med något annat alternativ än som en kopia av något som faktiskt är bra.
Om man verkligen anstränger sig och ska få till en jämförelse mellan Meermin, Yanko, Loake och Italigente så står Meermin ut som mycket mycket dåligt. Det finns inte en chans i världen att Meermin använder sig av material i samma kvalitetsskikt som sina konkurrenter även om materialet skulle komma från samma garverier.
Meermin är i en egen prisnivå och en egen utförandenivå och om definitionen på prisvärdhet är mycket för pengarna så är Meermin inte prisvärt, tvärt om, riktigt dyrt.
Jobbar du i skomakeriet numera? Trodde du bara knackade vid datorn.
När det gäller Meermin och material måste man hålla isär ovanläder och sulor, Classic-linjen och Linea Maestro-linjen. Ovanlädret köper de uteslutande från europeiska toppgarverier. D'Annonay, Du Puy, Ilcea och Charles F. Stead framför allt. Och det är första- och ibland andra grade-hudar de använder. De tar dock en hel del av hudarna framförallt för Classic-linjen, men Linea Maestro klart bättre. Hade ett par LM single minns i museum calf från Ilcea med helt fantastiskt ovanläder (sålda då för stora dock). Om vi pratar "andra tillverkare i "segmentet"" som Meermin rör sig i skulle jag absolut säga att de tillhör de bättre i den klassen. Jag har ägt två par (ett Classic, ett LM) hanterat kanske tio par, plus sett drösvis på super trunken.
Bindsulor och yttersulor är dock väldigt hårda och i kombination med plasthälkappan på Classic det som gör de så svåra gå in. För mig var Classic lönlösa då hälkapporna dessutom inte alls var formade som mina hälar. Däremot ska det som jag förstått det vara leather board (salpa på svenska) i hälkappan på LM, alltså samma som C&J kör i så väl Benchgrade som Handgrade exempelvis. Just plasttåkappor är inget man kan slå mot kan jag tycka, det använder så gott som alla RTW-tillverkare ända upp till Gaziano & Girling, Edward Green och John Lobb exempelvis. Läder så klart bättre, men det är inte praktiskt för massproducerade skor kontra den förhållandevis lilla funktionshöjningen den medför.