Citat:
Ursprungligen postat av
Anonymare
Man har rätt att tolka en text efter eget huvud, ingen har tolkningsföreträde över någon annan. Jag förstår ärligt talat inte denna fokusering kring DNA-provet. Sannolikt är det en formalitet som ger någon form av styrka för fortsatt arbete men kanske inte är strikt nödvändigt. Men nu ser det ju ut att bli ett förhör så då kanske det framgår om man tagit nytt prov eller inte. Egentligen ganska ointressant, i synnerhet då han gått med på att provet tas.
Jeje, alla djur är jämlika, men några är jämlikare än andra, eller? Och så fortsätter vi med ännu en ostyrkt sannolikhet.
JA visar sin goda vilja genom att gå med på att ett onödigt DNA prov tas. Att Ny säger sig vilja ta DNA prov har två effekter 1/ Hon kan hoppas att JA inte går med på det (pss kan hon ge JA skuld till situationen och förklara bort sin oförmåga att agera) 2/ Det förmedlar en bild av att JA är skyldig till något allvarligt (varför skulle annars ett prov behövas). Dvs desinformation till allmänheten. Båda dessa saker är högintressanta ifall man inte försöker sopa åklagarens bristande etik under mattan. Det finns också en tredje möjlighet, dvs att ett DNA test skulle ha ett reellt värde för utredningen. Det är dock inte lätt att hitta på en sån orsak ens med vild fantasi. Det inser tydligen även du och därför ser du helst att diskussionen om DNA glöms bort.
Du anser att allt som kommer från JA sidan har låg trovärdighet samtidigt som du bortser från att åklagarmyndigheten historiereviderar genom att ändra tidsstämplade notiser i fallet och uppenbarligen är väldigt selektiva i vilka delar som är intressanta i fallet.
Snart är det helg så tänkte bidra med åklagarmyndighetens engelskspråkiga humor talesman, Karin Rosander. I videon syns även en rosa kashmirbrud
https://www.youtube.com/watch?v=BRW0S9_uiYk . Humor i sin bästa form.