Citat:
Ursprungligen postat av
Forvirradbrud
Polisen är generellt odugliga vid dessa sökinsatser. Därför borde Missing People eller någon annan organisation bistå med skallgång. Nu har man ju tappat 2 dygn på att polisen ska "söka igenom närområdet utan tillträde för obehöriga" istället för att ge Missing People befogenheter att söka 3-4 kvadratkm runtomkring cafét.
Om polisen sänder in MP då riskerar de att förstöra viktiga bevis. Eftersom det kan vara så polisen misstänker att ett brott begåtts i området där de inte vill ha MP, att flickan inte av olycka försvunnit, då tycker jag polisen gör rätt i att inte blanda in MP i sökområdet.
MissingPeople kunde riktat sitt sökande i områden som är långt i från caféet, där polisen inte alls. Jag skulle letat en till två mil från caféet.