Citat:
Ursprungligen postat av
BigBusiness
Att du inte förstår liknelsen var inte helt oväntat.
Nej jag förstår inte alls liknelsen, eftersom en bostads är något helt annat än en tulpanlök.
Citat:
Ursprungligen postat av
BigBusiness
När ingen vill betala för många multiplar av sina föväntade livsbesparingar för lägenheter i storstäderna så kostar inte längre lägenheterna lika mycket.
Du verkar sakna förståelse för vilka det är som bestämmer priserna på marknaden. Det är inte personerna som resonerar som du beskriver.
Citat:
Ursprungligen postat av
BigBusiness
Varför skulle någon vilja betala en förmögenhet för en tulpanlök? Varför skulle någon vilja betala en förmögenhet mer, för att bo lite lite bättre?
Ja visst är det märkligt att en bostad är dyrare i sthlm än i tjotahejti? Tittar man på kostnaderna för att bo så är det inget fel på priserna. Snarare är det för billigt i många fall i förhållande till betalningsviljan.
Citat:
Ursprungligen postat av
BigBusiness
Så många har genom alla tider resonerat precis som antibubbeltjommarna av idag. Och nu kommer det svåraste, som vissa redan tjatar sig blåa om i denna tråd: det kanske aldrig någonsin blir ett ras! Priserna kanske inte går ner en enda relativ krona innan solen imploderar. Men om folk verkligen förstod risken i sin situation skulle marknaden se helt annorlunda ut.
Det är klart att det finns risker med att äga, men det är så mycket billigare att äga än att hyra att folk ändå tycker att det är värt den risken.
Du måste ha något alternativ till ett ägande för att det ska börja bli riktigt riskfyllt att äga sin bostad i sthlm. Men nej det finns inte billiga hyresrätter som växer på träd. Och ja, betalningsviljan är stor hos marknaden för att bo på de mest populära lägena.
Citat:
Ursprungligen postat av
BigBusiness
De risker folk tar är kolosala. Med bara några procents nedgång kommer enstaka individer, som har oturen att drabbas av en händelse som tvingar dem att sälja sitt nyköpta boende aldrig hämta sig ekonomiskt igen.
Man får inte låna hur mycket som helst av banken. Vissa i den här tråden verkar tro att man kan låna 100% av bostadens värde bara sådär. Det får man i normalfallet inte.
Citat:
Ursprungligen postat av
BigBusiness
Folk amorterar inte för de "får bättre avkastning på börsen". Vad händer med börsen när bopriserna faller? Vad händer med konsumptionen, jobben, räntan, börsen, bopriserna, börsen.... Runt runt ner i spiralen.
Börsen har ingen sådan koppling till bostadsmarknaden som du beskriver. Och det beror på att folk alltid behöver bo oavsett vad. Aktier behöver man inte ha och sådana kan man därför sälja om man räknar med att de ska gå ner i ett negativt börsklimat.
Själv har jag betydligt högre direktavkastning på mina aktier som jag köpt mitt under brinnande finanskrisen, än vad jag skulle tjäna på att amortera. Plus att jag har en stor värdeökning på bostadsrätten i bagaget. Vad tjänar jag på att amortera menar du?
Nu amorterar jag ju iof, men jag använder direktavkastningen på aktierna till det. Amortera är bra, men man ska inte överdriva nyttan med det. Särskilt inte i sådant här ränteklimat.