Citat:
Ursprungligen postat av Gromph
Nej. Diskussionen handlade om en ganska snabb räntehöjning. Hur mycket tänker du dig att lönerna skulle hinna stiga då? 0.5%?
Är 0.5% löneökning det som är så avgörande, att det väsentligen ändrar mitt estimat?
Den relevanta delen av utfallen är inte löneökningar, utan lönesänkningar. Via byte av tjänst, sjukdom, arbetslöshet, depression eller av annan anledning avslutat eller minskat förvärvsarbete. Det är ju knappast de vanligare löneökningarna som fäller kalkylen.
Citat:
Hur mycket akassa och barnbidrag räknade du med då?
Inget, men du illustrerar ju snarare min poäng. Du kommer ha enormt mycket människor som hamnar under de där 23k på väldigt olika sätt. Om de nu har 5k från soc, pantar brukar för 2k och får 2k i barnbidrag, går ned på en tjänst, går över till två deltidstjänster etc ad infinitum.
Citat:
Det var fasligt vilka issues folk har kring matlådor.
Jag ser ofta höginkomsttagare ha med sig mat hemifrån i matlåda. Och flera har privata förmögenheter på flera miljoner. Om dom klarar av det.
Vad är det som gör att folk här inte klarar av det. Är ni bortklemade tonåringar som aldrig fått arbeta och göra rätt för er?
Nu är det väl snarare så att jag kan äta på restaurang tre gånger om dagen för att jag just fått arbeta och göra rätt för mig och gör det fortfarande. Däremot gillar jag matlådor, det roliga vi har åt dina matlådor är att du får det att låta som en lösning på ekonomiskt misär.
Rapport från verkligheten: det finns gott om människor som inte har råd att äta ute på lunchen med
dagens räntenivåer/boendekostbader för BR. Jag känner flera av dem.
Citat:
Kan inte du då komma med ett realistiskt scenario, där räntan stiger upp till 6%.
(Och där förklarar du aktörernas skäl som driver upp nivån).
Jag tycker inte det är intressant. Vi kan ändra strategi (se tidigare länk), vi kan få dålig ekonomisk status globalt, marknaden kan (faktiskt utan konstigheter) tappa orken helt utan förändring vilket skulle driva upp kostnaden för lån i takt med att hushållen tappar säkerhet. Man kan rabbla grejer i en evighet (relaterat till vad som helst, snarare än bara räntan), men jag tycker återigen att det är ointressant kuriosa, var för sig är alla gissade scenarion otroliga.
Däremot gav din höjda ränta specifikt mycket högre boendekostnader och kritiken kommer av att du tror att princip alla klarar den höjningen om de äter matlådor. Jag/vi håller inte med.
Citat:
Det verkar bara vara jag som klarar att göra ett estimat. Och ni andra klarar bara att oja er.
Ja, jag tävlar inte. Jag har inte försökt göra ett kvantitativt estimat (inom snävt intervall, alltså) och kommer antagligen inte göra det. Det är inte exakta prognoser som gör att jag tycker situationen är en sjukdom.