Citat:
Ursprungligen postat av
Limning
Nej, jag tycker att i första hand Ahmed och Rosita får betala för de barn som de har gjort. Kyrkan eller samhället kan hjälpa till först när deras egna pengar är slut. Om Rosita inte kan få nåt kneg sådär du vet.
Men att Ahmed föredrar att behålla sina pengar själv är verkligen inget skäl till att nån annan ska stå för kostnaderna. Kyrkan har inte samlat sina rikedomar genom att betala så att andra ska få spara.
Som sagt det är Rosita som väljer att behålla barnet alltså hennes problem, hon har valmöjligheten att göra abort om hon inte klarar sig ekonomiskt är det hennes problem.
Men det var ju samhället vi diskuterade att få hjälp av kyrkan är inte samhället.
Nej kyrkan har stulit och hotat sig till sina rikedomar, som sagt antingen får hon ta ett, jobb jo det finns alltid jobb att få må hända att det är ett skit jobb men det är priset hon får betala om hon väljer att föda fram barnet mot mannens vilja om hennes ekonomi är dålig.
Vet inte hur många gånger jag ska behöva upprepa mig.
Att det ska vara så svårt att få in i era tröga feministhuvuden.