Citat:
Ursprungligen postat av
attalos
Begränsad sikt är väl lika mycket ett problem för människor som för maskiner (eller snarare mer för människor eftersom de har färre alternativa system att ta till). Men eftersom människor hanterar problemet med vindrutetorkare så får man väl anta att maskiner kommer göra det också. De flesta kameror i självkörande bilar sitter väl innanför vindrutan och skyddas därmed av vindrutetorkarna.
Suck. En människa har intelligens och kan dra egna, komplexa slutsatser i en specifik situation och hantera ett läge på ett helt annat sätt än en förprogrammerad dator kan. Därmed inte sagt att människa alltid gör rätt men datorn gör bara vad den blir tillsagd (programmerad).
Under vissa förhållanden så drabbas man av en s k "imchock" på bilens vindruta. Alltså på
insidan. Det som händer är att snö som hamnat i luftintaget och letat sig till värmepaketet plötsligt smälter och på ett par sekunder så täcks rutan av imma och man ser ingenting. En människa kan här använda händerna för att torka bort imman, alternativt köra in till vägkanten för att åtgärda detta. Ett autonomt system däremot vet - ingenting. Den ser inget och vet inget. I bästa fall så stannar den bilen och ger någon typ av felmeddelande, "saknar visuell kontakt för att kunna fortsätta" eller nåt men hur bra det är med en bil som plötsligt stannat mitt på en väg kan man ju diskutera.
Idag så finns det folk som skrapar upp en liten fyrkant i synfältet när man ska börja köra på vintern, sen förlitar man sig på att värmesystemet blåser rutorna rena under färden. Visst, detta är straffbart men hur många tror du tänker på att fixa så att alla kameror och annat har fri sikt innan färden startar?
Detta är bara några exempel på hur de, för det autonoma systemets livsviktiga sensorer kan störas ut. Visst, man skulle kunna sätta en vindrutetorkare även på insidan för den första situationer eller så sätter man 100 kameror överallt och så får programmet väga in den information som den får och ta aktiva beslut baserat på detta.
Få en bil som funderar autonomt på torra och raka vägar: enkelt. I vårt klimat: nästan omöjligt.