Citat:
Ursprungligen postat av
Limning
Det allra vanligaste när man blir gravid är att man blir det med sin partner. Om partnern vill inte betala för nåt barn utan gör "juridisk abort" så ska ju enligt dig då morfar betala.
Varför är det relevant vad barnets pappa vill men inte relevant vad barnets morfar eller mammans nya pojkvän vill? Ska man bara ta hänsyn till fäder som inte vill betala för sina barn, men nya pojkvänner och morfäder som inte heller vill betala för hans barn ska man inte ta nån hänsyn till?
Vad har morfar och mammans nya pojkvän för relevans alls? Kan du svara på det, eller ska vi fråga vad pappans nya tjej tycker eller varför inte barnets farfar när vi ändå är igång? Totalt jävla ointressant vad dessa två personer har för åsikt då det är inte dessa två som blir drabbad.
Nej självklart du och övriga feminister tycker ju bara att man ska ta hänsyn till modern

som också varit med och knullat för att de ska bli ett lite liv i magen på henne. Men visst vi tar bort aborträtten för kvinnor istället då, så kanske dessa tänker sig för innan de knullar utan skydd eller så kan de ju sterilisera sig som ni feminister brukar slänga åt männen