Citat:
Ursprungligen postat av
Bohlwinkel
Jag resonerar kring domstolarnas prestation i de tidigare rättegångarna. Jag kastar inte ur mig en massa invektiv som argument i sakdiskussionen. Det är en viss skillnad.
Du är tillsammans med en av forumets största idioter - Vresrosen - nästam ensam i kritiken mot domstolarna. I den offentliga debatten har jag bara sett en person på allvar ifrågasätta domarna och det var om jag minns rätt en ickejurist. Jag anser därför att du bör tona ned betydelsen av din kritik mot domstolarna en aning.
Det där argumentet väger ungefär lika tungt (läs lätt) som ett påstående att SBs tidigare brottslighet talar för att han begått morden.
Så man är en idiot om man har synpunkter på tingsrätterna som dömde utan bevis och skrev
välskrivna domar, om rättsrötan? Att det är personer som dig, som sitter i domstolarna och dömer säger en hel del om rekryteringen av nämndemän. För domare har du inte varit!
Med tanke på att du påstått tidigare i tråden, att du kan juridik, och suttit och dömt, så är mina synpunkter om domstolarnas roll i Qvickhärvan välgrundade. För med dina resonemang, så klarnar bilden av vilka typer det var som satt där och dömde utan att beakta några rimliga tvivel. Eller efterfråga bevis!
Denna sak handlar bara om hur det går till när en oskyldig döms utan bevis. Pinsamt, men det är så det går när folk anses trovärdiga när de är bedragare och lögnare. Det är just för att det är så enkelt, som det blir svårt för dig att argumentera i klarspråk.
Du är samma sorts pajas i tråden, som Lambertz är IRL. Det går ju inte att medge att man gjort fel, eller hur? Då blir det så trassligt som när du försöker få det till att det ligger något i de idiotier du själv framfört in absurdum, som en papegoja på Lambertz svammel om Sture Bergwalls eventuella skuld.
Kan Lambertz ha läst tråden och inspirerats an dig?