2015-04-23, 16:32
  #1933
Medlem
Svithjods avatar
Citat:
Ursprungligen postat av m4tt145
Hultström kanske är top 5 i ligan om man kollar EP. Ser man till spelet överlag är han inte ens top 20.

Ung och utvecklingsbar dock. Skyhög potential, offensiven finns där, men inte defensiven.
Och det är väl defensiven som är viktigast för en back med ytterligt få undantag.
Citera
2015-04-23, 16:38
  #1934
Medlem
von_Ss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Svithjod
Frögren var en katastrof hela säsongen, vad fan ska LIF med han till?? Helt jävla sjukt.
Hitta någon annan stabil back som vill varva ned i AS ett år istället, vem fan som helst utom Frögren.

Frögren var den ende som spelade hockey i kvalet förutom Sallinen. Frögren är en redig herre när resten beter sig som jävla kärringar. Jag är helt säker på att han kommer härska och tillintetgöra i Allsvenskan när övriga lallar runt med sina frisyrer och flippassar utan att bry sig efter en förlust.
Citera
2015-04-23, 16:43
  #1935
Medlem
Svithjods avatar
Citat:
Ursprungligen postat av byggare bob
Samtidigt är det lätt att förstå båda sidors syn på saken.

Spelaren har haft 250 i månaden rakt av och erbjuds nu 150 + bonusar istället.

- Vaf*n? Tycker ni inte om mig längre? Varför sänker ni min lön? Jag är kapten och har jag inte visat hjärta för klubben?

Och så blir det en prestigesak (spelaren har sagt att det handlade om att inte känna sig prioriterad längre) av det som leder till att han börjar shoppa runt bland andra klubbar för att se vad de har att erbjuda. En annan klubb nappar till slut. Spelaren har givetvis också ett intresse av att ha så mycket säkrad lön och sign-on-bonusar som möjligt – för att säkra sin framtid.


Klubben å sin sida har ju ett intresse av att knyta utgifter till intäkter. Särskilt tydligt blir det en säsong som var när klubben sladdar både tabellmässigt och ekonomiskt:

-Jo, vi tycker om dig men du hade en lite smådålig första del av säsongen, du har din ryggskada som spökar och under slutspelet tog du två riktigt dumma avstängningar som satte oss på pottan. Så ja, du får lägre säkrad lön MEN om du gör 35 poäng och om du kommer topp tre i tekningar och om vi går till slutspel och till och med vinner SM, då får du bonusar som motsvarar en lön på 350 i månaden istället.


Jag tycker att bonusar är en bra grej att få in i kontrakten då det minskar den ekonomiska risken för klubben så jag har faktiskt svårt att bli upprörd över den här affären. Ur bägges perspektiv.
Fast jävligt opsykologiskt att komma med till en spelare som är lite skadebenägen och har en ledande roll i klubben. Vidare så kan Luleå rasa ihop som ett korthus även om Abbott presterar max och är ligans bäste spelare.
Så vem som helst med lite hjärna hade gjort som Abbott och säkrat en mille till nästa säsong.
__________________
Senast redigerad av Svithjod 2015-04-23 kl. 16:57.
Citera
2015-04-23, 16:45
  #1936
Avslutad
Att slippa se Oscar Eklund i Brynäströjan nästa säsong är nästan för bra för att vara sant! Fy fan vilken underbar nyhet!
Citera
2015-04-23, 16:45
  #1937
Medlem
Svithjods avatar
Citat:
Ursprungligen postat av von_S
Frögren var den ende som spelade hockey i kvalet förutom Sallinen. Frögren är en redig herre när resten beter sig som jävla kärringar. Jag är helt säker på att han kommer härska och tillintetgöra i Allsvenskan när övriga lallar runt med sina frisyrer och flippassar utan att bry sig efter en förlust.
Eller hur, han åkte runt och böka lite framför mål och svettade ned suspen, mycket mer gjorde han inte,
han var inte värd sin lön för fem öre, felvärvning.
Jag tycker inte ens att han skötte sin polisroll med någon större bravur.
Citera
2015-04-23, 16:46
  #1938
Medlem
m4tt145s avatar
Martin Karlsson är en bra värvning av Leksand. Snabb powerforward som utvecklat offensiven. Perfekt att stoppa in i en tredjelina. Har spenderat sex år i klubben, har Leksandshjärta.

Frögga kommer bidra med erfarenhet och rutin. Blir inte mer än 5e/6e back.

Om man får hoppas lite samt skissa med lite rykten med vad som ska in osv:

Ritola - Hari - RW
Åslin - C - F.Forsberg
Karlsson - Trettenes - RW
Mårtensson - Ericson - Grönberg/Lang

Jacobsson - X
Amnér - Ytterell
Lassen - Erlandsson
Frögren - Själin

Lundström
Haukeland/Engelage

Glömde Knuts som givetvis ska in någonstans. Han bör också få bära "C".

Förövrigt så tycker jag att Alsenfelt till Malmö stinker skit lång väg. Vilken jävla sopa.
__________________
Senast redigerad av m4tt145 2015-04-23 kl. 16:58.
Citera
2015-04-23, 16:48
  #1939
Medlem
Illusioners avatar
Citat:
Ursprungligen postat av m4tt145
Ritola - Hari - RW
Ska bli otroligt intressant att se vad Ritola kan producera i Allsvenskan.
Citera
2015-04-23, 16:52
  #1940
Medlem
m4tt145s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Illusioner
Ska bli otroligt intressant att se vad Ritola kan producera i Allsvenskan.
Det är ju inte klart att han blir kvar i Leksand, endast en förhoppning, dock har han har rehab ända fram till säsongsstart, kanske lite riskabelt för något SHL lag att slänga in en jävla massa pengar där.
Citera
2015-04-23, 16:53
  #1941
Medlem
enligt northpowers forum så ska daniel vladar (målvakt) vara klar för skellefteå, han har tydligen redan fått en bil med sitt namn på

http://www.eliteprospects.com/player.php?player=215223

lär dock spela i j20, men men. ska bli intressant och se om ryktet stämmer
Citera
2015-04-23, 16:53
  #1942
Medlem
TheSnakeEyes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Emba
Enbart vid ett 1vägs-kontrakt eller?

Kan vara fel ute men antar att han signar ett entry level-kontrakt. Tror Dallas och Frölunda har kommit fram till att om han inte tar plats direkt i NHL så kommer tillbaka till Frölunda, blir inget AHL.
Citera
2015-04-23, 17:00
  #1943
Medlem
Svithjods avatar
Citat:
Ursprungligen postat av m4tt145
Det är ju inte klart att han blir kvar i Leksand, endast en förhoppning, dock har han har rehab ända fram till säsongsstart, kanske lite riskabelt för något SHL lag att slänga in en jävla massa pengar där.
Fast Ritola kan vara en av de man ändå lägger en del stålar på och kanske någon sponsor kan gå in och fylla på.
Citera
2015-04-23, 17:04
  #1944
Medlem
Det är inte lite Leksand ha ställt till det.
Alsenfeldt lär ha varit klar lika länge som LIF ha jagat K.Lindskoug.
Men det sket sig rejält sedan de klantade bort sin SHL-plats.
Man kanske inte borde känna skadeglädje men........
Det gör santidigt ont att Leksand schabblar hela tiden.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in