Citat:
Ursprungligen postat av
Carl Serung
Fast dåligt gick det ju inte. Det gick inte som man tänkt sig, men det var ju en klar förbättring jämfört mot 2010.
Det är en ganska bra syn på det hela; det gick inte dåligt, det gick bara inte som man hade tänkt sig. Partiet nådde inte sina mål och jag antar att vissa tog det som ett bevis att deras hårda arbete, där många har fått offra mer än vissa, var bara inte tillräckligt. Eller ännu värre; det var inte värt det.
Oavsett har vissa vågat vara mer hoppfulla om partiet och möjliga valresultat. Jag sa det tidigare och håller mig till det; det är mycket mer intressant och värdefullt att se hur partiet har hanterat valresultaten än vad de faktiskt fick. Kollar man runt idag så finns det faktiskt aktivitet i form av artiklar på deras hemsida, bildandet av Alliance For Peace And Freedom (APF) där partiet är med och viss lokal aktivitet. Men vem trodde att nivån på aktivitet skulle vara på samma nivå som vid valåret? Min intryck var att efter valet så var många rätt så utmattade. Problemet verkar inte ligga på att aktivitet inte existerar, för det gör det även om nivån inte behagar alla, utan att man har idag en bristfällig kommunikation/propaganda. Det finns ingen som förespråkar för SvP på Flashback, ingen Realisten, ingen Radio Framåt, etc.
Håkan Juholt lyckades säga iallafall en klok sak som jag minns, att det är mycket roligare för svenska folket att rösta fram ett nytt parti än stödja en gammal. Samma sak skulle jag nog våga säga om rörelsen, att det är mycket roligare att börja om med massvis med hopp än att arbeta med det som redan finns.