Citat:
Ursprungligen postat av
Allestadesnarvaro
Jag kan bygga en hiss.
Säkert. Om inte du kan det så kan någon annan. Däremot kan jag garantera att ingen kan lyfta sig i håret, har kunnat eller någonsin kommer att kunna. Detta beror på att en arm omöjligtvis kan agera hävstång åt den kropp som den tillhör. Det är en s.k. naturlag.
Citat:
Ursprungligen postat av
Allestadesnarvaro
Ting har de krafter och benägenheter de har i egenskap av vad de är, sin natur och struktur. Detta kan vi inte ändra på. H20 beter sig som vatten, oavsett vad, så länge det är H20. På så vis har vi ingen makt över de sk. "naturlagarna" och det är tveksamt om en hypotetisk Gud skulle kunna ha det heller.
Jo, Gud skulle kunna. Det är bara den lilla haken att han inte finns utan är påhittad antingen av svaga människor som ville ha en patetisk tröst eller av "starka" människor som ville ge svagare människor en vuxensaga som de kunde använda för att härska över dem med.
Citat:
Ursprungligen postat av
Allestadesnarvaro
Men vi kan ju nå kunskap om de naturliga förhållandena och använda dem för våra egna syften. Och detta gäller även våra egna förhållanden. Vi kan påverka sånt (inom eller utom oss) som påverkar oss. Självutveckling är möjligt.
Men det är ändå en helt annan sak.