Har aldrig följt utvecklingen dagligdags (vill tillägga att man blir ett nervvrak av att följa utvecklingen intensivt

) Nu gör jag det för att jag vill att potten ska gå upp ett visst antal kronor, för att jag ska sälja av, tänkte jag. Tänk jag köpte Ericsson när de var nere på historiskt låga 6,25. Jag tänkte att de bara ska stiga till 26,5 som de varit uppe i som högst (nu ligger de väl på 21?).
Jag är inte så hemma på det här. Är det en bubbla? Är företagen övervärderade? Är börsens uppgång inte i fas med hur det egentligen står till med företagen? osv osv
Äsch, så länge fastighetsmarknaden ser ut som den gör, och så nu den låga räntan som gör att folk tycker att aktier är det enda alternativet... Börsen kommer nog stiga ytterligare i år, eller vad säger ni?