Citat:
Ursprungligen postat av
El Capitano
Kul att vi betalar över 11 miljarder varje år bara i boendekostnader för utomeuropeiska invandrare. Och ännu roligare känns det att kostnaden för så kallade ensamkommande flyktingbarn (som man inte ens kan tänka sig att testa att det verkligen är barn) kommer dubbleras på bara tre år och kosta 10 jävla miljarder bara det varje år. Hur fan kan det gå åt 10 miljarder enbart på ensamkommande flyktingbarn. Det är helt sinnessjukt!
Enligt uppgift i tidningen Riksdag & Departement för ett par år sedan kostade varje ensamkommande ungdom i praktiken mellan 3000 och 6000 kr per år för kommunerna. Det innebär att för tio miljarder kan du underhålla mellan 5000 och 10000 ungdomar. Vilket stämmer med antalet Migrationsverket förväntar sig.
Den höga kostnaden beror på att ungdomarna eftersom de juridiskt är barn kräver passning dygnet runt.
Pengar för att finansiera dessa ungdomar har redan tidigare år tagits från biståndsbudgeten.
Jag skulle vilja se den reporter som frågar en av dem om de förstår hur många andra barn som får fortsätta leva i misär i hans hemland för att han själv skall kunna leva i relativ lyx med dygnet-runt-service på skattebetalarnas bekostnad.