Citat:
Ursprungligen postat av
Provocative2.0
Se där. På vägar som är 50km/h eller under.
Med andra ord så har de bara företräde på vissa vägar o inte som du först påstod.
Med andra ord så är du nu ännu mer irriterad då du i detta exempel gav mig helt rätt.
Är det inte så att du menar att det är irriterande när du påstår felaktigheter som jag motsätter mig? I så fall kan du lätt lösa det genom att sluta ha fel.
Begreppet "företräde" finns inte rent trafikjuridiskt om vi utgår från lagstiftningen. Det finns alltså ingen som egentligen har företräde.
Utgångspunkten kan variera rent definitionsmässigt men en av de vanligaste utgångspunkterna är begreppet "väjningsplikt". Begreppet "väjningsplikt" har, precis som varningsskylten för väjningsplikt, två sidor.
- Den ena sidan beskriver att väjningsplikten innebär att annan trafik har väjningsplikt mot korsande trafik.
- Den andra sidan beskriver på vilket sätt man skall iaktta väjningsplikten - nämligen genom att lämna företräde.
Ingenstans (nåja, det existerar några undantag) talar trafiklagstiftningen om att någon har RÄTT till någonting.
Både väjningsplikt och lämna företräde har med andra ord ett trafikjuridiskt innehåll som dock inte ligger på den nivån att uttrycken måste definieras (till skillnad från en rad andra juridiska uttryck).
Väjningslikt som uttryck förekommer knappast speciellt frekvent utanför trafiklagstiftningen. Samma sak gäller sannolikt även
lämna företräde.
Uttrycket företräde har dock delvis lite andra betydelser. Ges företräde är ett uttryck som förekommer ofta inom t ex EU-lagstiftningen, tolkningsföreträde kan ha en arbetsrättslig betydelse rent juridiskt.