Citat:
Ursprungligen postat av
ScottWalter
Just, aftonbladet hänger heller inte ut alla på flashback, eller hur? de hänger ut dem som faktiskt bryter mot svenska lagar.
Det jobbas för fullt nu för att ändra lagar/ förenkla kring att komma åt näthat av varierande
slag. Så mycket möjligt aftonbladet är först med att "bita ifrån", sen kommer farbror polisen också och knackar på div. FB dörrar i riket.
Och ärligt, sitter man som frisk vuxen individ och spyr hat på div. forum mot ex. individuella personer så hoppas jag man får rejäla böter. Helt rätt om du frågar mig.
För som sagt kritik är en sak, hat en helt annan och klarar man inte att fatta skillnaden här så ska man nog inte sitta och skriva i offentligheten.
Problemet är att skillnaden mellan hat och kritik kan vara extremt liten.
Ibland påstår vissa att man hatar muslimer bara för att man är kritisk till Islam.
Man hatar kvinnor för att man är emot feminism.
Man hatar invandrare för att man är Sverigedemokrat.
Listan kan göras lång. Är det inte bättre att bara låta folk vara anonyma och yttra sig som de helst behagar?
Vem bryr sig om de är hatiska eller rasistiska, om du inte tycker om deras åsikter, så strunta i deras åsikter.