Citat:
Ursprungligen postat av
optimus5
Vi har yttrandefrihet men tycker att de ska ta bort anonymiteten. Använd eran yttrandefrihet på era Facebooks, på stan osv så får vi se hur bra liv ni kommer ha efter det, lycka till med jobb osv.
Att gömma sig bakom olika aliases och sprida hat, lögner och skapa oreda i samhället.
För det första, alla har inte Facebook och tittar på Paradise Hotell samtidigt som de tar ett snabblån med mobilen, WT!

Dessutom är det något oklart om man ens får skriva orden
bröst eller fitta på Facebook.
Det finns alltid åsikter som inte kan yttras öppet, särskilt inte i Sverige där människor riskerar att mördas för sina åsikters skull. Till stor del beror det på vänsterrörelsen anser jag, den som inte tycker som vänstern har man rätt att lyncha, bokstavligt eller socialt. Det finns ett behov av att kunna uttrycka sig anonymt, just därför försöker folk göra det. Tarvligt av media att förbise det behovet tycker jag.
Nästa gång som det diskuteras skärpta lagar kring yttrandefriheten så kan Jan Helin med flera inte med trovärdighet opponera sig, den grenen är redan avsågad. Media är inte längre demokratins och yttrandefrihetens förkämpar, ekvationen går inte ihop.