Citat:
Ursprungligen postat av
Calogero
Man vill så gärna att Milan skall återuppstå som den eleganta storklubben som osade av klass och respekterades av fotbollsfans över hela världen. Men jag ser verkligen inte något ljus i tunneln för Milan. Det ser så jävla dåligt ut och det finns egentligen ingenting som talar för att situationen skall ändra sig.
Man har inget mittbackspar. Ibland är det Rami-Mexés. Ibland är det Bonera-Alex. Någon gång då och då får Zapata chansen. Och ofta mixas dem hejvilt.
Man har en lallare till kapten som är en av världens mest överskattade fotbollsspelare. Riccardo Montolivo kommer aldrig ta det sista klivet, han är helt enkelt inte storklubbsmaterial.
Jeremy Menéz gör det bra, men sen då? Milans offensiva spelare undepresterar jämnt och ständigt där El Shaarawy utmärker sig genom att vara extra usel. Sällan har väl uttrycket "dansade en sommar" passat så bra in som när man skall beskriva mannen med den ofantligt fula frisyren.
Inzaghi visar inte några som helst tendenser till att kunna ta laget framåt. Det är verkligen beklagligt att man från ledningens håll inte satsar på en riktig tränare utan istället väljer att rasera legendernas status i klubben. Det började med Leonardo, sedan kom Seedorf och nu är Inzaghi Gallianis hovnarr.
Det går inte att nå tillbaka till toppen utan att investera. Juventus gjorde det, Roma gjorde det och Inter gör det nu.
Fatta att spelare som Thiago Silva, Ibrahimovic, Cassano och en ung och då presterande Pato höll till i klubben bara för ett par tre år sedan. Nu är det istället Pazzini, Montolivo & Essien som skall försvara "Il Grande Milans" färger. Det är ju nästan så att man blir gråtfärdig.
Nej, profilspelare måste in, och ja det kommer kosta. Inte för att jag tror att det kommer ske, men annars kommer Milans förfall bara fortsätta och då är det frågan om man ens kommer klara av att ta en Europa League plats.
Man kan börja med att sälja El Shaarawy och Honda, det är två spelare som ändå borde kunna inbringa en slant. Varför inte ersätta med två uttalade Milanisti, Dzeko och Pastore? Fina namn som känns värdiga en klubb som Milan.
Det går inte att fixa utan att senile Silvio omyndigförklaras, Barbara tar över (eller säljer) och Galliani ryker. Samt tränarstaben (igeln Tassoti också). Hela ledningen är rutten, vilket Seedorf fick erfara när han försökte genomföra förändringar (som ogillades och motarbetades).
50% av truppen måste bort. Montolivo som du nämnde har varit fullständigt usel sen han kom tillbaka från skada, han borde inte ens spela matcher - bara träna.