Citat:
Ursprungligen postat av
Theangleaxe
Så de som målade bilderna är inte dagisbarn enligt dig? Man ser vem som är präglad av politiska åsikter här. Försök vara neutral för en gångs skull.
Fråga: Om jag väljer att slakta hela din familj för att du drog en bellmanvits som jag inte tycker om eftersom jag dyrkar Bellman, är du då medskyldig eftersom du är "dagisbarn" som inte hedrar Bellman enligt mina egenpåhittade regler?
Komiker, journalister och författare hånar kristendom, Jesus och kristna varje dag. Blir någon av dem avrättade? Måste hela samhällen leva i skräck för det? Har du någonsin hört om en buddhist som våldtar och slaktar för att att någon varit stygg mot Buddha? Något liknande med en Hindu? En som tror på heligt rödhåriga träd, Elvis återkomst eller jultomten? Nej, jag trodde väl inte det.
Det handlar enbart om en hatisk och människofientlig religion/kultur vars mål är att förgöra alla som inte bekänner sig till deras tro och underkastar sig deras lag. Vi kan och ska inte finna oss i att leva i skräck för att någon ska rita fel sorts gubbe. Dagisbarn är bara den som slaktar över en teckning. Och den som jämställer tecknaren med slaktaren.
"Vara neutral"? Är du imbecill på riktigt?