Citat:
Ursprungligen postat av
Troian
Vad den du citerar skrev var alltså:
"Allahu Akbar" vilket om något borde indikera på att de är muslimer
Du tycker inte det känns något förmätet att förkasta att det Allahu Akbar just indikerar att det rör sig om muslimer. Menar du verkligen att man är "rubbad" för att man är av den åsikten?
Nej, det var övertygelsen som inlägget var skrivet på om att det är bevisat att det är muslimer som ligger bakom dådet, den som inte tycker så är en foliehatt. Jag opponerar mig emot att det är bevisat vem/vad/vilka som ligger bakom dådet. Att inte kräva mer bevisning än så är att ta för lätt på beviskravet tycker jag.
Jag har också varit tydlig med att jag också tror att det finns någon form av anknytning till muslimer och islam, men det är långt ifrån bevisat i nuläget.
Jag har också varit tydlig med att det råder en konsensus om vem som är skyldig, det är inte ett civiliserat sätt att angripa frågan om vem som är skyldig, normalt sett brukar man kräva bevis, det finns inga, tyvärr. Dock finns det omständigheter som kan tala för något i en viss riktning, så kalla mig inte foliehatt, det är inte jag som har påstått att det är muslimer, jag väntar fortfarande på något som starkt talar för det, det är än så länge inte hugget i sten.