2014-12-22, 14:41
  #301
Medlem
swimp78s avatar
Mina erfarenheter av föreläsningar på akademisk nivå är underhållande personer som berättar saker på ett stringent och oerhört klart vis.

Wall svamlar. Han hoppar från ämne till ämne. Han säger självklarheter, virrar mellan egna åsikter och olika ämnen på ett för sammanhanget underlit vis. De som påstår att detta är "akademiskt" har aldrig satt sin fot på ett universitet.

Det är väldigt roande att i tråden se 14-åriga SD:are lajva bildning genom att låtsas ha studerat på högskolenivå och skriva saker i stil med "Vaddå, han är ju en excentrisk professor! Typiskt att vänster dräggen inte förstår! Han är ju genial o säger geniala saker, en frisk fläkt, oerhört intelligent!!!!11". Synd bara att ingen som påstår detta med egna ord förmår förklara det geniala i framförandet.
__________________
Senast redigerad av swimp78 2014-12-22 kl. 14:43.
Citera
2014-12-22, 14:51
  #302
Medlem
Är själv relativt insatt i hur infrastrukturen i Stockholm fungerar, eller rättare sagt var den har sina brister. Håller med Wall i mångt och mycket, mörker väldigt väl att han har forskat mycket på ämnet. Grym föreläsare också, varit på många av hans föreläsningar tidigare. Synd bara att han inte är aktiv i ett annat parti bara. Hade blivit ett solklart personkryss från min sida annars.
Citera
2014-12-22, 15:04
  #303
Medlem
Han verkar vara en helt vanlig SD-politiker tycker jag.
https://www.youtube.com/watch?v=EmfdB1qL1QA
Citera
2014-12-22, 16:07
  #304
Medlem
Elvis avatar
En ytterst kompetent och skojfrisk politiker, inte ofta man skådar det i dagens Sverige. En intelektuel herre som jag tror besitter mest kunskap inom sitt område. Man hörde att många skrattade när han skämtade, vilket är väldigt bra för SD som parti då vi oftast framställs som satan själv.

Många negativa komentarer man hört beror nog på avundsjuka.
Citera
2014-12-22, 16:12
  #305
Medlem
Han är genial. Bra overhead i videon 16:05. Blir nyfiken på att se de andra partierna tala nu.
Citera
2014-12-22, 18:11
  #306
Medlem
Crystal meth is a hell of a drug.

han är lika genial och akademisk som ziggisarna pimp.

tyvärr är det sånt här som förstör för SD...
__________________
Senast redigerad av heyhey1 2014-12-22 kl. 18:14.
Citera
2014-12-22, 19:09
  #307
Medlem
DirectXs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av heyhey1
Crystal meth is a hell of a drug.

han är lika genial och akademisk som ziggisarna pimp.

tyvärr är det sånt här som förstör för SD...
Tvärtom, det är sånt här (då medräknat medias drev mot honom) som höjer SD.

Jag som opartisk objektiv åskådare ser inget konstigt med hans föredrag annat än att han minst sagt sticker ut. Lyssnar man på vad han säger är det inget konstigt eller märkvärdigt, inte heller något speciellt kontroversiellt. Det är när media (interasistmen, aftonbladet, expressen osv) börjar håna honom (och då också SD) som folk blir sura, för dem flesta som inte är extrema meningsmotståndare (läs vänster) ser igenom hans lite excentriska framtoning och inser att media försöker sälja en höna av en fjäder. Således vinner SD några röster till.
Citera
2014-12-22, 19:34
  #308
Medlem
Han är ju perfekt. Robert Gustavsson om han vore politiker. Både rolig och underhållande. Sedan har han vissa poänger i det han säger. Vad är fel med detta? Typiskt vänsterpack att klaga på formen.
Citera
2014-12-22, 20:21
  #309
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av estone
Han är ju perfekt. Robert Gustavsson om han vore politiker. Både rolig och underhållande. Sedan har han vissa poänger i det han säger. Vad är fel med detta? Typiskt vänsterpack att klaga på formen.

På ett vänstermöte kan man nog förmodligen dyka upp med dreadlocks, urtvättad gammal jeansjacka från 1973, sleten fjällräven-rygga som man halar fram en hashluktande pipa att stoppa i mungipan från. Olika normer i olika sällskap helt enkelt.
Citera
2014-12-23, 00:10
  #310
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Babben87
Vänsterfolket försöker få han framstå som en pajas såklart.

Sanningen är att han är ju milakliv ifrån deras intellekt och det kan de ju inte acceptera, alla måste ju vara lika värda, lika smarta! Så kul hur han framstås. Visst, han hör inte hemma i det politiska etablerade rummet så som det ser ut på 2000-talet men han hade helt klart passat in för 60 år sedan. Han är ju ur våra ögon sett galen, men kunnig det är han, och fan vad han kan lära dessa landstingsfolk ett och annat i den plenissalen.
Så är det. Man kan se framför sig hur de kliar sig i huvudet och säger höhö medans de kollar på Walls anförande.
Citera
2014-12-23, 00:41
  #311
Bannlyst
Hade Rickard Wall varit Socialdemokrat och hållit exakt samma tal, så hade exponerat och flashbacks SD-troll kört en julkrönika över "löjliga politiker såsom Rickard Wall".
Saknar ni all form av självdistans och kritiskt tänkande?
Citera
2014-12-23, 02:14
  #312
Medlem
FritzDaCats avatar
Citat:
http://www.interasistmen.se/youtube/23-minuter-pure-madness-nar-sd-tar-till-orda-stockholms-landsting/
Varför intresserar sig "interasistmen" för trafikfrågor?
Tänkte de försöka sig på någon sorts guilt-by-association så att folk ska tänka "aha, SD har en excentrisk landstingspolitiker i Stockholm - ergo arbetslösa somalier måste vara bra för Sverige?

Helt otroligt att vänstern anmärker på denne landstingspolitiker när de har levererat en statsminister som knappt kan formulera en endaste mening när han ska yttra sig. Den här Wall är ju verbal och lyckas framförallt med att fånga folks uppmärksamhet när han talar, vilket många politiker inte gör, utan ofta är lite träiga.
Om han skär bort grimaserandet och de yvigaste gesterna kan han bli en riktigt lyckad kommunikatör.

Men visst är han lite osvensk...
Håller på som man gör i brittiska parlamentet.
__________________
Senast redigerad av FritzDaCat 2014-12-23 kl. 02:22.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in