2014-12-20, 17:23
  #205
Medlem
farbror Svens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av LFE
Sven, han är ju uppenbarligen rädd att övriga partier inte vill ha ett samarbete med dem och känner därför ett behov av att i detalj förklara varför de bör ha detta. Ändå väljer han korkat nog att dissa både högern och vänsterns konfliktbaserade världssyn och därmed hela deras påstådda värdegrund.

Hävdar du att mina "studentanteckningar" av vad han sa är felaktiga?
Citera
2014-12-20, 17:31
  #206
Medlem
DirectXs avatar
En percy nilegård på spice, det är PRECIS vad han är!! Skrattade högt och länge
Citera
2014-12-20, 17:39
  #207
Medlem
Turbojans avatar
Ge hans tal till en socialdemokratisk landstingsfullmäktige och jävlar vilka sågningar det skulle bli.

Vad fan försöker karl komma fram till? Att SD är ett positivt parti? VA???? Fattar nada

Men alla verkar acceptera att SD är ett oproffsigt parti så den gemensamma klangen i chatten är att videon är "rolig".

Man kan via humor och excentriskt beteende locka och/eller underhålla SD-väljare, som att ge godis till barn!

Fyyyyyfaan för Sveriges röstare säger jag! Vilka stollar vi har fått fram i riksdagen, landsting och kommun!

__________________
Senast redigerad av Turbojan 2014-12-20 kl. 17:41.
Citera
2014-12-20, 18:01
  #208
Medlem
Så jävla skön!
Citera
2014-12-20, 18:05
  #209
Medlem
MadScientists avatar
Det är humoristiskt att flashback-vänstern som alltid beskyller SD för att vara lågutbildade, uppenbarligen aldrig själva har varit på en universitetsföreläsning
Citera
2014-12-20, 18:13
  #210
Medlem
VitruvianskeMannens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MadScientist
Det är humoristiskt att flashback-vänstern som alltid beskyller SD för att vara lågutbildade, uppenbarligen aldrig själva har varit på en universitetsföreläsning

Och att de uppenbarligen gillar "extremt lika". Sticker man ut lite utanför boxen, excentrisk, armviftande och ekonomie doktor, ja då mobbas man av flashback-vänstern. Vi Gillar Lika typ.
Citera
2014-12-20, 18:17
  #211
Medlem
LFEs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av farbror Sven
Hävdar du att mina "studentanteckningar" av vad han sa är felaktiga?

Nej, utan att det ur hans synpunkt behövdes en massa ord kring dem för att förmedla den grundläggande poängen.
Citera
2014-12-20, 18:22
  #212
Medlem
Fred Friendlys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MadScientist
Det är humoristiskt att flashback-vänstern som alltid beskyller SD för att vara lågutbildade, uppenbarligen aldrig själva har varit på en universitetsföreläsning
Och med denna kommentar insinuerar du att 1) du varit på det och 2) försöker lura i någon att det här är standard för lektorer? Nä du. Det finns extrema personer som sticker ut men det är ingalunda kutym, enligt mina erfarenheter. Ditt inlägg fallerar.
Citera
2014-12-20, 18:24
  #213
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av MadScientist
Det är humoristiskt att flashback-vänstern som alltid beskyller SD för att vara lågutbildade, uppenbarligen aldrig själva har varit på en universitetsföreläsning


Vad har ni andra läst vid för universitet egentligen? Har bara haft en enda universitetslektor som "lite mer" än andra lektorer skojat till det , men att majoriteten av lektorerna ska ha viftat och pratat bebisspråk och skojat i så här hög grad har inte kommit på fråga. Visst har de ibland visat over head blad (fast det var före de digitala white boardsens inträde) och det är ju pedagogiskt, dock tycker jag han kunde visat fram ett mer lättfattligt bland om han verkligen ville bli förstådd. Han måste ju agera i sin kontext. På ett seminarium med professorer kan det kanske funka att vara excentriskt helvild och skojig och samtidigt ge väldigt mycket fakta, men inte inför en radda människor och en allämnhet som är betydligt lägre utbildade och förväntar sig en betydligt mer lågmäld ton. Kan tillägga att jag läst på universitetet i +5 år,så jag har hört en hel del föreläsare...
Citera
2014-12-20, 18:26
  #214
Medlem
Gullinkambes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Bunnahabhain
Ett roligt klipp och kul tråd där alla är vinnare.

Sverigedemokraterna skiter ner sig i brallorna av lycka över att de har en akademisk politiker med en massa högskolepoäng, doktorstitel till och med.

Övriga tycker det är kul att när SD äntligen vaskat fram en doktor så visar det sig att han är halvt galen.

Om vi ser på riksdagen intar ju SD en mittenposition vad gäller utbildningsnivå och Socialdemokraterna hamnar lägst. T.ex. så har SD näst flest ingenjörsutbildade ledamöter, efter Moderaterna. Tilläggas kan att MP är det enda ytterligare partiet med ingenjörsutbildade ledamöter.
Du upprepar bara en stereotyp som helt enkelt inte är sann, anledningen är väl brist på argument får man anta. Ett parti där denna stereotyp om outbildade företrädare stämmer är Socialdemokraterna; här handlar utbildningsnivån allt som oftast om SSU-examen.

Wall må vara excentrisk, jobbig eller barnslig. Huvudsaken är att vi har politiker med detaljkunskap om det de ska besluta om.
Citera
2014-12-20, 18:27
  #215
Medlem
näe standard är det inte, men minns en eller två som varit åt det hållet. End trillade ner för trapporna två gånger under samma föreläsning när han hoppade rundor i hörsalen. (stor föreläsning för en 200 pers eller så det där)

Hursomhelst, har du över medelinkomst, så är du inte galen, du är excentrisk
Citera
2014-12-20, 18:42
  #216
Medlem
OliverCromwells avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Powergirl
Hm, har en fråga till er som tyckte Rickard Walls inlägg i debatten var bra. Vad går ni på?
Fullständigt bisarrt framförande men tyvärr allt för vanligt i den akademiska världen. Sluta att försvara stollen. Att han dessutom gjort sig känd som rättshaverist gör inte saken bättre. En dåre är en dåre oavsett om han är moderat, sverigedemokrat, sosse eller vänsterpartist.

Vi går på kunskap och erfarenhet av att ha haft en excentrisk professor under långa föreläsningar som skulle kunnat vara långtråkiga, men som inte blev det.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in