Citat:
Ursprungligen postat av
Orden
Partiet har inte beslutat något ifrågan vid någon kongress, inte vad jag vet. Därmot finns det ju individer som tycker han sa fel (eg jomshof) och sådana som antyder att det är en viktig ideologisk punkt medn är för vaga för att man ska veta vad dom menar. (eg Karlsson). Men ingen har väl gått ut och hållit med rakt av?
Nationalismen bör man ligga lågt med. Speciellt den extrema likriktningspolitk man har, och dom totalitära åtgärder ett genomförande skulle kräva.
Även socialkonservatismen bör man hålla käft med.
Både dessa är avskydda av väljarna, även bland SDs egna väljare, och SD förlorar varje gang dom snackar om det. Det är när dom maler på om invandringen och hur fattigt sverige är som dom vinner väljare.
Har inte koll på deras kongresser men tänker att folk i den positionen
är partiets röst. Även om det finns medlemmar på gräsrotsnivå som tycker annorlunda så är det partitoppen som driver politiken och för talan utåt.
Om han yttrat sig om en fråga som inte är lika central för partiet så har jag lättare att förstå ifall åsikterna skiljer sig mellan individer i partitoppen. Men detta har med profilfrågan att göra.
(Det händer nog de flesta partiledare att de ibland föra en linje som inte är deras personliga åsikt pga beslut på kongress. Det framgår ibland i utfrågningar då de har svårt att övertyga pga av att det inte är deras egen åsikt.)
Om han så nära ett val går ut i DN med åsikter som inte är förenliga med partiet, då skulle vik. partiledaren snabbt vidta åtgärder. Tror ni inte det?
Är det någon som har dementerat?
Vore det inte bättre om väljarna vet vad de röstar på?