2014-12-15, 14:44
  #373
Medlem
AlwaysAllIns avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Uppryckning
Korkat av Björn söder att överhuvudtaget nämna judar, vilken idiot

Dock riktigt lågt av media att ljuga så inåt helvete mycket, "Jag tror att de flesta med judiskt ursprung som blivit svenskar lämnar sin judiska identitet."

får ljugmedia till "Judar är inte svenskar"



Frågan är nu om det här kommer skrämma bort väljare som bara hör rubriken eller kommer göra ännu fler förbannade på hur media ljuger om SD och ge dom fler röster, vad tror ni?

Intressant reflektion som jag instämmer i, både klantigheten och vinklande av sagt ord.
Ett djävla vinklande på allt som kommer ifrån SD till att få det att de vill bygga koncentrationsläger hela tiden så fort de öppnar käften kommer att ge SD ännu mer röster. Det är min teori i alla fall.

Man märker nu att maktens kreatur "journalisterna" har startat drevet på maktens order.
Nu djävlar skall SD vridas till den värsta formen av kommunism/nazism hela tiden.

Sverige är fantastiskt! Stackars djävla Sverige!
Citera
2014-12-15, 14:44
  #374
Medlem
hakro807s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Shuffles
Att diskussionsklimatet i Sverige är sjukt är ingen nyhet, ifall SD vill föra såhär kontroversiella diskussioner så tycker jag att de iaf kan vänta tills efter extravalet. Sånt här förlorar de förmodligen röster på.
Var inte så säker på det, vanligt folk är inte lika indoktrinerade i PK-sjukan. De flesta Svenssons ser inte någonting kontroversiellt i att den afrikan som spenderat en vecka i Sverige inte är svensk, även om denna skulle ha permanent uppehållstillstånd. Än så länge verkar ju de stormar i vattenglas som media drevat fram ha skadat SD nämnvärt. Istället kanske det blir tvärtom, alltfler ser igenom media och inser att de silar allting genom ett "hata SD och älska mångkultur"-filter.
Citera
2014-12-15, 14:47
  #375
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av patriot8

Det som karaktäriserar nationen Sverige är dess folk, och det är dessa som förblir själva urkällan till vår kultur och våra seder - själva lynnet som återspeglas i vårt samhälle som en helhet.

Allt som vi utvecklat och skapat kan jämföras med en blomma, vårt folk är dess frö. Om du byter ut fröet så får du heller inte samma blomma.

Och dess folk består av den spretiga etniska grupp som identifierar sig som Svenskar. Götar, svear, skåningar, norrlänningar, samer, valloner, judar, finnar, balter, fransmän tyskar, andra europeer som i ökande grad införlivats under 19-talets gång, och nu grupper som kommit längre ifrån och känner sig stolta att identifiera sig som svenskar. "Kulturen", "sederna" och "lynnet" respekteras, men är också flytande, ej statiskt, och utvecklas hela tiden. Många av de seder du refererar till har tillkommit under senare tid. Varken traditionerna eller det svenska är något statiskt.
Citera
2014-12-15, 14:47
  #376
Medlem
Nja detta tror ja stärker SD som ännu en gång berättar vad våra landsbygds innevånare tycker.
Citera
2014-12-15, 14:51
  #377
Medlem
Söder måste bort!!!
Citera
2014-12-15, 14:52
  #378
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av hakro807
Var inte så säker på det, vanligt folk är inte lika indoktrinerade i PK-sjukan. De flesta Svenssons ser inte någonting kontroversiellt i att den afrikan som spenderat en vecka i Sverige inte är svensk, även om denna skulle ha permanent uppehållstillstånd. Än så länge verkar ju de stormar i vattenglas som media drevat fram ha skadat SD nämnvärt. Istället kanske det blir tvärtom, alltfler ser igenom media och inser att de silar allting genom ett "hata SD och älska mångkultur"-filter.

Ord som "jude" ur SDs mun kommer dock alltid, alltid vinklas om det vinklas kan.

Riktiga politiker skulle aldrig ge en improviserad intervju där objektet spånar fritt om känsliga frågor, antalet intervjuer Reinfeldt gav om utförsäkrade krakar utan att ha ett manus är garanterat få.
SD visar sig amatörmässiga och det förtar.

De flesta som röstar på SD röstar nog inte på deras politiker utan deras politik, men klantiga uttalanden av denna storleksordning håller nog många på andra sidan kanten.
Citera
2014-12-15, 14:59
  #379
Medlem
Gullegubbens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HerrRobot
men är ni helt retarderade eller?

man är såklart en svensk jude.

ett folkslag har gemensam historia, språk och kultur.

svenska judar har två historier, två språk och två kulturer – därför är de inte bara svenskar utan svenska judar.

exakt vad är konstigt med det?

Och om den svenska juden flyttar till Israel och blir israelisk medborgare:

Anses han som svensk där eller bara som israel och jude?

Skulle den svenske juden klaga på att hans svenska kultur och identitet inte respekteras?

Hur bör denna svenska kultur och identitet respekteras av Israel och israeler?
Citera
2014-12-15, 15:01
  #380
Medlem
Karmans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Shuffles
Att diskussionsklimatet i Sverige är sjukt är ingen nyhet, ifall SD vill föra såhär kontroversiella diskussioner så tycker jag att de iaf kan vänta tills efter extravalet. Sånt här förlorar de förmodligen röster på.
Jo visst, det är lätt att man trasslar in sig. Men har SD förlorat på att lyfta känsliga frågor tidigare? Svaret är nej. Tvärtom har man hela tiden gått framåt via den strategin. Det finns goda möjligheter att det blir så nu också.
Citera
2014-12-15, 15:06
  #381
Medlem
Pusts avatar
Tror ni seriöst att folk som röstar på SD inte tyckte samma sak innan, eller? Partiet må ha en politiskt korrekt kulturnationalism som framtoning, men de flesta vill jag påstå röstar inte på partiet med tanken att Adam Tensta och Soran Ismail är lika svenska som de själva. Tänk att det finns folk som tror på att "lika många invandrare" röstar på SD som alla de andra partierna. Det kanske stämmer, men det är främst europeiska invandrare som gör det medan de utomeuropeiska röstar rödgrönt.

Citat:
Ursprungligen postat av Kirk.Douglas
Att börja gasta om judar när man är "högerextrem" i svensk debatt är ungefär det mest korkade man kan göra. Rasismen ligger i att han gör skillnad på folk; judendom är en religion i Sverige.

Fast judar är en etnisk grupp. Denna länk har redan postats i tråden: http://www.timesofisrael.com/russian-speakers-who-want-to-immigrate-could-need-dna-test/
Citera
2014-12-15, 15:06
  #382
Medlem
Karmans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av larsfrisk
Man får väl nämna folkgrupper hur mycket man vill. Men att trassla in sig i luddiga definitioner av vilka som tillhör det "äkta" folket eller inte kan väl aldrig ses som speciellt intellektuellt? Snarare motsatsen. Vad är målet med en sådan diskussion? Vad tänker man sig att det ska leda till?
Som jag skrivit tidigare i tråden, så tror jag detta är en central fråga för den svenska invandrings och integrationspolitiken. Även för de övriga partierna. De borde vara tacksamma att SD lyfter frågan.

Det håller inte att hävda att "alla som är här är svenskar", samtidigt som man säger "att det finns inga svenskar och det finns ingen svensk kultur." Resonemanget är för ytligt, för ogenomtänkt, retar upp folkgrupper och skapar en onödig grogrund för etniska motsättningar och spänningar i samhället.

Ska man bedriva en generös invandringspolitik, får man allt tänka igenom dessa frågor lite djupare och med en betydligt mer seriös approach än så.
Citera
2014-12-15, 15:06
  #383
Medlem
adolfbubblas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av BWV639
Problemet är inte att Söder talar om att etnicitet är ett taxonomiskt signifikant begrepp. Problemet är hans antiintellektuella förhållande till begrepp som kultur och nationstillhörighet. Vad är det som gör att svenskfödde Abdullah som vid 18 års ålder gått med i ISIS inte kan anses som svensk? Är det hans försmak för kebab eller är det hans djupgående attityder, hans förhållande till sekularism, västerländsk demokrati osv? Självklart det senare! Det är skitsamma om en jude firar hanukkah eller julafton för om denne kan anses vara helt svensk, det relevanta är mer djupgående attityder såsom vilken tolerans man uppvisar mot andra grupper, hur man beter sig i diverse sammanhang, språkkunskaper m.m. Alla etniska svenskar firar inte midsommar, alla etniska svenskar gillar inte sill och potatis och så vidare. Det är en familjelikhet, en del har pappas näsa (gillar sill), en del har mammas ögon (firar midsommar), en annan har pappas käke och så vidare. På samma sätt är det med kulturell svenskhet: det är inte nödvändigt att ha alla gemensamma drag med någons slags Platonsk "idévärlds svensk" för att vara helt svensk. Det räcker att man är "tillräckligt mycket svensk".

Japp, håller med.
Men som jag illustrerade med mina 3 sista frågor, så finns det också en etnist dimension i svenskhet. Om dina förfäder härstammar från det svenska fastlandet sedan tusentals år tillbaks, ja, då är du svensk oavsett kultur eller var i världen du befinner dig. Men självklart är det det kulturellt svenska som avses oftast när man talar om "svensk" i dagsläget, eftersom det hade blivit problematisk annars mtp. de senaste decenniernas stora invandring.
Citera
2014-12-15, 15:07
  #384
Medlem
Bara-Robins avatar
Björn Söder får frågan, "-Kan man inte vara både jude och svensk, samtidigt?"

Han svarar;
"– Jag tror att de flesta med judiskt ursprung som blivit svenskar lämnar sin judiska identitet. Men gör de inte det behöver inte det vara ett problem. Man måste skilja på medborgarskap och nationstillhörighet. De kan fortfarande vara svenska medborgare och leva i Sverige. Samer och judar har levt i Sverige under lång tid."

Samerna själva säger;

"Samisk identitet ser olika ut beroende på vem man är. Vad som ryms i den egna samiska identiteten kan
man bara själv avgöra. Den samiska identiteten har också en ytterligare dimension då samerna som folk
också är såväl en minoritet som ett urfolk. Som urfolk har samerna bl.a. rättigheter till land, vatten och
självbestämmande. Det finns en trend i Sverige där samhället och myndigheterna vill betrakta samerna
som endast en etnisk nationell minoritet och därigenom tonar ner betydelsen av att samerna är ett
urfolk."

Samernas egna retorik kring huruvida man har "rätt" att identifiera sig som same eller inte låter så här;

"Rätten att identifiera sig som same är både en juridisk och personlig frågeställning. I Sverige finns det
ingen för alla vedertagen metod för denna identifikation. Oftast brukar denna självidentifikation vara
baserad på en blandning av språkkriterier, kulturell tillhörighet samt inte minst självidentifikation."

http://www.sapmi.se/LM09Samisk%20identitet.pdf

Känner vi igen den retoriken någonstans ifrån, där det då problematiseras något fasansfullt?

Samerna själva identifierar sig ju som Samer, och inte som svenskar, så vad är problemet i det Björn säger?

Är det inte lite rasistiskt utav Samer att jag inte får kalla mig Same?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in