Citat:
Ursprungligen postat av
baghdadbob
Vad fan är en pursvensk, tror inte det ens existerar. Sen hur är det att trampa på svenskar? Vad har en annan persons privatliv med dig att göra?
Och vad behöver man göra för att defineras som svensk? måste man va blond? för då är ju inte åkesson svensk. Vad är det? för ni vet inte ens själva vad som gör en människa svensk.
Löjligt av Söder och SD att ta ensamrätt på vad som är svenskt och inte svenskt. Det är inte SD som bestämmer det. Och jag välkomnar faktiskt fler såna här kommentarer för det visar vad SD är för parti.
PS : vill gärna ha en förklaring på vad en "pursvensk" är. Är kungen pursvensk?
Många frågor du har. För att ta några ur högen, nej man måste givetvis inte vara blond för att vara svensk. Och ja, jag ser kungen som svensk. Men trots allt finns det ju en etnisk grupp som kallas svenskar, även om många vill förneka oss det. Pursvenskar är givetvis inte ett adekvat ord, utan mer ett annat ord för etniska svenskar. Men du menar alltså att etniska svenskar inte existerar?
Och jag tror att det är just detta förnekande, allt spott och spe mot det som är svenskt, är det som har gjort en del pursvenskar förbannade. Media och etablissemanget har sagt oss att det inte finns någon svensk kultur. Att det inte finns några svenskar. Vad vinner man på det, mer än att reta upp folk som trots allt har ett uns av stolthet kvar för sitt svenska arv.
Om man nu siktar på stor invandring, vore det då inte bättre att börja med att erkänna att det finns svenskhet och att det finns svenskar? För hur skulle det annars kunna uppstå integrationsproblem med svenskarna om vi inte finns? Det är ju liksom att skjuta sig själv i foten redan från början att förneka det. Det är att be om integrationsproblem, vilket vi mycket riktigt också har fått i stor omfattning.