Citat:
Ursprungligen postat av
PelleSaga
För att ha fri vilja krävs att man har något att relatera den fria viljan till. Har man t.ex. som mål att bli långsiktigt lycklig, då har man den fria viljan att välja sådant som inte går emot ens samvete. Är man riktigt målmedveten så finns det ingen som kan få en att handla mot sitt samvete.
Detta skulle innebära att fri vilja existerar om man accepterar att den som inte kan bli manipulerad har fri vilja.
Citat:
Ursprungligen postat av
anonym.hedonist
Den definitionen av fri vilja är ganska obskyr.
Dessutom så kan man inte undvika att bli manipulerad på ett eller annat sätt. Att leva är att förnimma, och hjärnan klarar helt enkelt inte av att dra skiljetecken mellan "manipulationer" (som f.ö. fyller en viktig funktion i samhället, bl.a. inom det sociala samspelet) och "resten" (vad du nu menar att det skulle vara).
I stället för att gnälla på min definition av fri vilja, presentera en egen definition så kan vi fortsätta diskussionen utgående från den.
Varför skulle det inte vara möjligt att undvika att bli manipulerad om man nu har ett mål om långsiktig lycka. Jag förstår mycket väl att ibland så är omgivningens manipulation i linje med ens egna mål, men det är ju inte detsamma som manipulation.