Citat:
Ursprungligen postat av
Nebeltag
Man kommer också att tänka på Trofim Lysenko.
http://en.wikipedia.org/wiki/Lysenkoism
Henrik Arnstad är helt enkelt inte seriös, varken som historiker eller som journalist. Vad gäller det journalistiska ansvaret skriver Björn Häger bra här:
http://www.journalisten.se/kronika/fel-att-borja-satta-fascistetikett-pa-sd
Mycket bra att Lysenko kommer upp. Sovjetisk växtförädling sprang runt och vattnade apelträd med äppelsaft för att få fina goda äpplen. Utan resultat förstås
Stalin trodde helt och fast på Lysenko och sovjetisk/rysk biologisk vetenskap har varit ett skämt sedan dess. Inget att ta på allvar internationellt.
Det kan vara lönt att tänka efter vilka andra vetenskapsområden, förutom fascism-forskningen anammat av (S) alltså, som i Sverige har kapats av ideologidrivna charlataner. Till priset av internationellt åtlöje och isolering förstås.
Just idag är förresten "shaking baby" på tal igen. Igen ett antal män med sönderslagna liv efter några år på kåken. Quick? Incest-hysterin på 80-talet? Väntar med spänning på den svenska matematiken, så vi äntligen kan skjuta ut oss från PISA-granskningen.