Citat:
Ursprungligen postat av
utrymningsplan
Ska han ta med handlingarna som han skickade in eller också mina? Jag bifogade foton, flygbiljetter, pass osv från min och inte hans ansökning.
Kan han också lämna in nya "bevis" och be dem scanna? Jag vill typ visa att jag ska byta bostad och att jag har extrajobb så vi kan försörja oss under den första tiden (jag är student). Tack för infon! Mycket bra, då räknar jag med att vi får intervju i januari.
"Dom" scannar aldrig. Du/din partner skall ha med handlingarna, i pappersformat. Se till att den som skall till intervjun har tillgang till bilagorna, plus kopia av betalningsbekraftelsen, som MigV mailade till dig/er. Anvand email, mellan er, for att fixa papperen. Det kan tyckas overkurs, MigV har ju redan sett handlingarna, men jag tror att detta aer en 'dubbel-kontroll', att ni verkligen aer ett aekta par s a s.
Om ni har extra planer infor framtiden, beratta detta i intervjun, bra om du har bevis pa att du soeker bostad, be en fastighetsmaeklare om intyg, det borde inte kosta pengar, men bra att visa upp. Har du extra-jobb, be arbetsgivaren om ett intyg, och ta med en kopia.