Citat:
Ursprungligen postat av
mralexius
Misstänkt chemtrail under flygning där flygledaren inte tycks vara medveten om att det är ytterligare tre plan i luftrummet. Om äktheten i detta klipp kan styrkas framkommer även att dom misstänka chemtrail planen som sprayar ser ut att vara väldigt nära det plan som har gjort denna video. Också där otroligt svårt att avgöra exakt avstånd, tror det är en individuell tolkning om inte någon kan få fram exakta data för avstånd, hastighet etc. Tidigare i tråden har någon lagt ut info om just tillåtet/normalt avstånd.
https://www.youtube.com/watch?v=_gZG6LTgBi8
Det existerar inga fysiska bevis som belägg för detta klipp. Det är en videoupptagning och ljudupptagning. Finns heller inte några bevis för kondensation, motorhaveri eller bränsle utsläpp som kan vara orsaken till den kraftiga "rökpelaren" som följer dessa flygplan.
Till dom med ett öppet sinnelag.
Jag vet inte om jag ska skratta eller gråta.
Vertikal separation "<2000 fot" står det i videon, ja det är väl inget konstigt? Normal vertikalseparation är 1000 fot. Såsom det är skrivet låter det som att man har mer separation än vad man behöver med andra ord.
Piloten begär FL340, svaret går inte att höra. Sedan står det att piloten byter höjd, det betvivlar jag starkt då man hör återläsninge vilket är "roger", och inte "descend and maintain FL340" vilket vore FAAs fraseologi för detta.
0:55 "The control tower"
1:04 är inget konstigt alls, som redan sagt är det i princip omöjligt att bedöma avstånd och relativt läge på ett bra sätt med ögat. Sannolikt är det man ser ut genom fönstret 1000 fot (alltså 300 meter) högre, dvs vertikalt separerat.
Vid 1:35 kommer musiken också ja, fantastiskt.
1:57 är återigen fullständigt normalt, tror människor på fullaste allvar att deras flygplan är det enda i luften? Det verkar som videoskaparen tror det.
2:12, påstående utan faktabas alls.
4:02, återigen ett ouppbyggt påstående baserat på antaganden gjorda med en amatörfilmad video där man ska bedöma relativa avstånd utan någon som helst egentligen referens mer än gissningar.
Sen kan man ju fundera på trovärdigheten i en youtubekanal som också har riktiga höjdare såsom:
WISE WORDS & WAYS OF THE RASTA IN DOMINICA
LOSE THE FEAR? HOW TO OVERCOME ILLUMINATI ELITE CABAL
UFO FLEET STARTING FROM ALIEN MOONBASE
Det där med öppet sinnelag är viktigt, men källkritik är också en grundläggande komponent i varje faktainsamling.