Citat:
Ursprungligen postat av
Rad-i-Kalle
Ironiskt nog så kan svenskar rynka på näsan åt Italien/italienare. Jag känner mig brydd över det. Är det kaoset i landet? Är det en nord-sydfråga? Förväntar man sig mer av Italien? Snodde italienarna svenska brudar? Är det för att Italien som land går sin egen väg? Varför åker man t ex hellre till Spanien och Grekland för att solbada? Är det för mycket "kultur" i Italien?
Det är svårt att känna samhörighet när det gäller mat och fotboll på samma sätt som man kan identifiera sig med britterna och deras musik och humor. Man växer upp med brittisk musik och man ser brittiska humorserier och majoriteten av stora programsuccéer på svensk TV har haft brittiska förlagor.
När "springa i dörr"-farser, Monty Python och den fantastiska musik vi fått från de brittiska öarna står i ena ringhörnan så är det mycket lättare att identifiera sig med än med Italien med sitt kaos, höja rösten, konstig humor och ingen musik. Då räcker inte den försvenskade Pizzan, Spaghetti med köttfärssås eller Gr-No-Li's framgångar för en livstids sedan till.
Å andra sidan, vilken svensk har ens en åsikt (bra eller dålig) om Grekland eller Spanien? Man tycker att det är okej käk och man åker dit för att supa och knulla på lov eller semester. Det tycker tack och lov svensken att Italien är för fint för.
Konstigt förhållande är det iaf, en hat-kärlek där stor respekt och beundran blandas med rena påhopp och hat. Men det kanske är bättre än att vara likgiltig?