Citat:
Ursprungligen postat av
Pawhlen
Precis denna kommentar är en av många anledningar till att vårat samhälle ser ut som det gör. Eller du tycker det är fullt rimligt och acceptabelt att skriva att man ska döda någon på twitter eftersom "det är bara twitter och vi vet inte om han menar allvar"
Nej, jag tycker inte att det är acceptabelt men jag tycker heller inte att man ska skicka människor i fängelse för det. Det är inte ett hot - det är en plump kommentar i stridens hetta. Den är inte ens riktad direkt till Wesslau. Wesslau skulle förmodligen aldrig läst den där tweeten om det inte vore för kvällstidningarna.
Citat:
Ursprungligen postat av
Pawhlen
Hade du tyckt likadant om någon mordhotat dig? Jag tvivlar starkt på att du tagit det så lätt.
Återigen, nu är det ju ingen som har uttalat något direkt hot ämnat till Wesslaus barn, även om tweets kan läsas av vem som helst. Det vore en helt annan femma om personen i fråga hade ringt hem till Wesslau.