Citat:
Ursprungligen postat av
penkapappa
Hur mycket skit och strålning har hamnat i havet? Hur många djur och växter kommer vara drabbad?
Folk som äter diverse fisk som är lite lätt strålat, som människan sedan äter, hur drabbad blir människan?
Jämför gärna med djurlivet runt Tjernobyl, det frodar! Mest på grund av att människan försvann...
Fukushima kommer inte i praktiken skada miljön, organismer eller människor på grund av sina utsläpp. De mängder man hittat utanför Kaliforniens kust handlar om 0,2-2 Bq/m^3 Cs-134. I och för sig anmärkningsvärda då Stilla havet är stort, men utspädningseffekter i stora volymer sker inte alltid som man tror.
Samma mängd vatten innehåller dock ~12'000 Bq/m^3 K-40 och Rb-87 bland annat. Fast jag är förvånad att Aftonbladet inte skriver något i stil med:
"I vattnet finns 2 903 876 443 radioaktiva atomer per kubikmeter vatten som bara väntar på att genomgå kärnsprängning. Vill det sig illa är det just i ditt barn som detta sker. Dessa konsekvenser ska ingen människa behöva acceptera. Lösningen är entydig - kärnkraften bör ta fullt ansvar för de oacceptabla konsekvenser verksamheten leder till"
För övrigt är jag mycket nyfiken på hur de har mätt. Att mäta så låga halter är inte lätt!