Citat:
Ursprungligen postat av
zemixon
Blodet, en minimal mängd....
Den eviga frågan: Planterat eller ej?
Blodet i bagageutrymmet var så liten mängd att jag anser det logiska är att VB hade näsdropp av blod, hon skall också haft vissa problem med näsblod. Jag anser att hon hade placerat någon väska eller ryggsäck i bagageutrymmet som de alltid gjorde när de hade bagage och i samband med det fick hon dropp av blod från näsan.
Nu kontrollerades aldrig blodet om det kom från VB när hon levde eller var avliden, men när hunden Uno sökte i bagageutrymmet markerade den inte för blodet, som visar att blodet kom från VB när hon levde och därmed stämmer in att det var näsblod.
Eftersom hunden Uno är en likspårhund med mycket goda egenskaper borde den ha markerat blodfläcken på listen, som var synlig, om det var likblod, som den inte gjorde.
Den som får dropp från näsan av blod märker det oftast inte själv, därför blodet är så tunnflytande, utan det är om man ser där droppen faller.
Jag anser inte att det är planterat, därför det finns alltid en risk att göra en sådan operation, bilen var också parkerad på ett öppet ställe, den årstiden i Boden, blir det aldrig riktigt mörkt på natten, utan en viss skymning. Jag anser att de som utförde mordet på VB skulle inte ha tagit den risken med att plantera blodet där. Sedan fanns blod på listen som är ologiskt att det hamnat där, om det var planterat blod. Det finns också andra orsaker som gör en plantering ologisk.
Att det skulle ha varit någon läckande emballerat förpackning anser jag är ologiskt, en sådan förpackning skulle ha orsakat en stor blodpöl i bagageutrymmet, därför blodet är mycket lättflytande. Det finns ingenting som visar att någon förpackning funnits i bagageutrymmet, var skulle de ha förpackats ? Den som påstår att det funnits en förpackning i bagageutrymmet borde ha någonting som visar det, men det finns ingenting.
Att VB skulle ha legat i bagageutrymmet anser jag är helt ologiskt därför i så fall hade det funnits massor med bevis för det , men det finns ingenting som visar att någon kropp legat i bagageutrymmet.