Citat:
http://www.medicinkompendier.se/index.asp?themakatid=12&titelid=426&j=1
Ambulans på plats sa att hon var kall!
Ambulans på plats sa att hon var kall!
Ramis tilltro till den tekniska bevisningen är att det handlar om bevisning bortom rimlig tvivel i brottmål. En sak han borde känna till som avocado och det förklarar varför han såg till att den tekniska bevisningen mot Madi inte städades bort. I sin iver att påverka utredningen filmade han och försåg polisen med ytterligare bevis på att Madi var skyldig. Det visar också att Rami räknar med att hans egen trovärdighet är större än Madi.
Det är just för Ramis nit att få fram bevis på Madis skuld, som kommer fälla båda. Det är bevisat att misshandeln ägde rum i deras lägenhet. Inte som Madi påstår att Yara kom hem med skador.
Det Rami inte kände till var juridiken kring vårdnad av barn, och att han hade särskilt starkt ansvar som garant utsedd till vårdnadshavare i domstol. Ingen informerade detta mördarpar om att det finns förpliktelser. Endast rättigheter och bidrag, att hämta utan att de behövde ens göra någon motprestation som goda samhällsmedborgare, typ lära sig svenska och ta hand om barnen.
Om Rami sett till att det var städat och varit lojal mot sin fru, hade det sett mycket bättre ut för mördarparet. Ram skulle ha gjort ingenting, och överlämnat brottsplatsen till polisen utan extra bevis och krokodiltårar. För tricket är att låta åklagaren dra lasset med den tunga bevisbördan på egen hand. För det är åklagarens jobb. Det vet alla kriminella och bus som varit i Sverige ett tag. Det som var Ramis regisserade bevisning gynnar åtalet mer än Rami. Tidpunkten för Yaras död är viktig, med inget som kommer hindra domstolen för att göra sina avvägningar om vad som är styrkt i åtalet.
Det finns en överenskommelse om en story som Rami brutit, allt eftersom tiden går och han blir insatt i hur juridiken fungerar i detta åtal. När Rami ändrar sin story betyder det inte, att han kommit på att han vill tala sanning. Rami kan trots allt tillgodogöra sig de råd han får av sin advokat, och resonera om åtalets allvar. En sak Madi är oförmögen att göra.
Mycket Intressant frågeställning. Önskar att det utreds å om bevis finns leder till åtal. Givetvis blir det ett separat fall.