Citat:
Ursprungligen postat av
sheldor4599
Något sent ute, men jag tänkte passa på att säga att jag verkligen gillar nya ändringarna som gjorts på avanza senaste tiden. Som student är det underbart att kunna lägga in små summor i aktier direkt och inte behöva vänta ett par månader för att det ska bli vettigt med courtaget. De nya graferna tycker jag också är grymt bra!
Men har ni några planer på att utveckla en vettig app till smartphones och surfplattor? Det är något jag verkligen saknar.
Hej,
Kul att du gillar vår nya prislista!
Angående apparna så är dessa en del av ett stort projekt där vi ser över hela vår mobila närvaro. Vår förhoppning är att ha nya och förbättrade appar lanserade innan sommaren. Håll utkik i din appstore eller på vår hemsida!
Citat:
Ursprungligen postat av
KarlDenMindre
Det vore inte dumt för oss indexfondägare om man även kunde använda verktygen för teknisk analys (TA) på de olika indexen, t.ex OMX Stockholm 30, för att kunna snappa upp trender som "dödskors" m.m.
Även förinställda värden på Moving Average (20, 50, 100, 200) vore bra så man slipper mata in allt för hand gång på gång.
Vi jobbar för närvarande med TA för indexgrafer tillsammans med TA för Certifikat, Warranter, Fonder och liknande. Förslaget om förhandsinställda alternativ för exempelvis MA är något vi inte har kommit lika långt med, men förslaget ligger på ritbordet. Vår förhoppning är att kunna lansera en uppdatering där det finns förinställda alternativ för alla olika typer av TA.
Tack för din feedback!
Citat:
Ursprungligen postat av
r0land
De nya courtageklasserna. Total förlust för UA.
Ni har tagit bort Unga Aktiesparares villkor och satt dem som vanliga medlemmar. Inga fördelar alls att vara en UA längre hos Avanza mer än att man är platina-kund?
Som UA vill man ha sina fördelar och nu har vi ett rörligt courtage på 0,25% ifrån 0,055%?
Det här är ju helt tokigt. Det är jättebra ifall man vill handla sina småposter men när man vill sälja av aktier i 5 eller 6siffriga belopp är det ju helt löjligt dyrt courtage.
Varför gjorde ni såhär? Nä nu blir det en övergång till Nordnet.
Vad tråkigt att du inte gillar förändringarna. De flesta av våra UA-kunder tjänar på vår nya prislista, även om det inte gäller i alla enskilda fall. Vi flyttade över våra mest aktiva UA-kunder till Pro inför bytet, så att ingen skulle känna att de hamnade i kläm.
Om någon skulle känna att vi har missat er så ska vi självklart hjälpa er så att ni inte känner att ni har fått det sämre på grund av förändringen. Som sheldor4599 skrev är man som välkommen att kontakta oss via ett meddelande på sajten, så tar vi det därifrån!
/Kristoffer, Avanza