2014-10-31, 15:31
  #685
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Japhy
Att ni blattar låter era barn springa runt på stan på helgerna må så vara. Vi föredrar att låta våra barn vara hemma då. Kul att du är så rädd för oss. Snart blir vi farliga. Då blir det utvisning till ditt sketna lilla hemland. Där kan du ha det bra med dina bruschor.
Att ni inte låter era barn springa runt på helgen är bullshit. Stan kryllar av 14-åriga svennebananer om nätterna och sedan börjar söndagen med antingen en magpumpning eller redig bakfylla. Seriöst, dom vandaliserar sönder stan och beteer sig som om ingen lärt dom vad respekt är. När det gäller tjejer är det mer regel än undantag att dom sover borta så fort dom fyllt 15, vem vet kanske är det hos en blatte after all? Trots allt vill tjejer känna trygghet.

Din rasism tänker jag ignorera för den här gången bro, grow up och visa lite respekt mannen
Citera
2014-10-31, 16:53
  #686
Medlem
dumbuks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av EnSomKan
Till alla er svennar därute så ska ni ha en sak klart för er. I olika sammanhang på arbetsplatser, med vänner, ute i stan, i offentliga sammanhang och på kollektivtrafiken, så håller vi blattar ihop. När svenskar beter sig överdrivet svenskt (så som vi blattar uppfattar typisk svennebeteende, ni bröder där ute fattar) så slänger jag vi ofta en blick gentemot den där närstående libanesiske 2:a generations brodern och han ger ett diskret nick till svar som tecken på full förståelse och tillit ifall en situation skulle uppstå. En känsla av tillit mellan oss, oss som inte tillhör den större massan i samhället.

T.ex. i grupparbeten i skolan eller på universitetet. Ni svennar märker det inte men det sker rakt framför era näsor. I en klass med 20 svennar å 4 blattar så blir vi väldigt glada när vi hamnar i samma grupp.

Varför denna glädje kanske du frågar dig. Jodå jag skall berätta för dig. Vi uppfattar er svenskar som tråkiga, stela och ofta överdrivet svennebanan. Ni börjar prata om era morgonpromenader med era golden retrievers och hur gott det sitter med kaffe efter den där frullen som bestod av wasa frukost med ekologisk keso på som din manliga fru tvingar i dig. Ingen fucking bryr sig.

Det finns sällan någon större broderskap mellan er svennar på samma sätt som vi blattar har. När vi hamnar i samma grupp på t.ex. ett seminarie så blir vi glada, vi klickar på fler nivåer och har ofta mer gemensamt. Våra livshistorier och familjehistorier är mer intressanta än er svennar. Vi gillar att prata och interagera med varann mer eftersom vi har samma nivå av respekt mot varandra redan från sekund 1 till skillnad från er svennar som ofta beter er falskt eller utan personlighet överhuvudtaget.

Ett annat exempel på hur vi oftare är emot dig, om du är svenne, jämfört med en blatte i samma situation. Om jag t.ex. går till BK för att köpa en whopper så står du där. En dryg svenne bakom kassan som tar fel på min beställning och verkar obekymrad. Direkt tänker vi blattar att du är en äcklig fucking rasse som kan gå och knulla sin egen mamma. Men den tanken varar ungefär lika länge som smygrassens (aKa average FBare) snabba rasistiska tankegång när han kliver in i taxin. Ganska fort dör denna känslan för att sedan bara ogilla er och vilja få våran mat. När ni gör fel så vänder vi oss om, skakar på huvudet och beklagar oss över hur patetiska ni är.

Om det vore en broder bakom kassan? Vi har överseende. Vi tänker att brodern har haft en hård dag på jobbet med en dryg chef som heter Anna-Karin och älskar kaffe samt hundar, hästar och yoga. Hon gillar också att be anställda göra saker åt henne som inte ingår i jobbet, t.ex. hämta kaffe åt henne. Fuck hans chef. Han blir lite sen med pommesen men jag ger han en liten "De lugnt" och that extra wink bara för att han ska veta att vi alla sitter i samma båt.

Vi blattar ser att ni svenskar ofta är rädda för oss och er feghet för oss samman, mot er, i större skala än ni tror. Vi ser ner på eran brist på självrespekt. Vi står rakryggade och tar inte skit i samhället, hur mycket ni än försöker ge oss.

Min poäng är att ofta, när du är i ett sammanhang och det finns iallafall två blattar så kommer vi ge varandra signaler om förståelse och solidaritet. Vi kommer per automatik ställa in oss mer negativt mot er svennar och mer positivt i överlag gentemot varandra.

Det spelar ingen roll om vi är adopterade, födda här eller utomlands. När vi ser varandra så identifierar vi varandra fort och håller ihop. Inget händer så inget behöver göras men vi håller ihop.

Många av er svennar är naiva och ser ner på oss som "äckliga korkade babbar som inte kan någonting och bara talar arabiska" men ert problem är att ni har väldigt fel. Vi babbar kan göra någonting och vi har någonting som ni svennar inte har. Stolthet. Ryggrad. Solidaritet. Och vi ser oss alla som separata från majoritetssamhället på något plan (gentemot svennarna dvs).

Till er bröder där ute, känner ni igen er i beskrivningen? Och till er svennar, om ni tycker att ni hatar oss invandrare hårt så anar ni inte hur många fler av oss det finns som hatar er lika mycket. Min fråga till dig, svenne, är hur du förhåller dig till detta? Hur beter du dig och tänker du i dessa situationer? Känner du dig hotad av oss? Om inte, varför det fega beteendet då?

Tråden är fullt seriös, hoppas mod inte gör som de tenderar, att hålla ihop med er suedis.

Mvh


(Denna tråden skapades tidigare men i fel delforum så gör ett nytt försök här!)

Helt seriöst det bästa jag läst på Flashback genom min tid, big up broder!
Men nu träffade du deras känsliga punkt, så nu ska det skrikas om att vi ska åka hem blablabla det gamla man hört genom åren, idioterna har ju inte förstått att vi redan är hemma.

Ännu en gång, big up!
Citera
2014-10-31, 17:29
  #687
Moderator
Carlboms avatar
Citat:
Ursprungligen postat av dumbuk
Helt seriöst det bästa jag läst på Flashback genom min tid, big up broder!
Men nu träffade du deras känsliga punkt, så nu ska det skrikas om att vi ska åka hem blablabla det gamla man hört genom åren, idioterna har ju inte förstått att vi redan är hemma.

Ännu en gång, big up!

De flesta bryr sig faktiskt inte. Fattiga ghettobarn med inbillad stolthet och "respekt" har väldigt liten påverkan i samhället, vare sig de är svenskar eller inte.
Citera
2014-10-31, 17:43
  #688
Medlem
MrWins avatar
Efter att ha läst delar av tråden (orkar inte hela) undrar jag hur Sverige ser ut om 20 år. Ett land med stora motsättningar mellan olika folkgrupper eller ett land där alla lever i harmoni med varandra.

Invandrare har kanske lättare att förutspå vad som kommer att hända eftersom de flyr från länder med just stora motsättningar mellan olika folkgrupper. Har diskuterat saken med min arabiske granne och vi kom fram till att antingen han eller jag som svenne i en framtid kanske måste fly till ett annat land.
Citera
2014-10-31, 17:45
  #689
Medlem
YP4XQs avatar
Detta får mig, igen, att bli lycklig över den svenska arbetsplats jag jobbar på. ca 300 pers på bygget och inte en enda jävla blatte varit i branschen i många år och likadant hos alla arbetsgivare. Otroligt skyddad verkstad från blatteriet med endast professionella kineser, japaner, indier och svenskar som håller sams. Gjort en sökning på ca 30 000 medarbetare i huvudbolaget med underliggande. Sökte efter mohammad och sånna vanliga namn och fick 3 träffar härligt
Citera
2014-10-31, 20:12
  #690
Medlem
dumbuks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Carlbom
De flesta bryr sig faktiskt inte. Fattiga ghettobarn med inbillad stolthet och "respekt" har väldigt liten påverkan i samhället, vare sig de är svenskar eller inte.

Kärlek till dom som inte bryr sig, det är ju tecken på något bra.
Citera
2014-10-31, 20:17
  #691
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Japhy
Bra jobbat. Men sen gjorde dina föräldrar "revolution" och såg till att de var tvungna att flyt fältet. Måste kännas lite jobbigt. Seså, gå nu till din tandläkarutbildning så blir allt bra, din lilla kouni.

Pluggar till civilingenjör på kth annars haha
Citera
2014-10-31, 22:04
  #692
Medlem
Mikeyjamess avatar
Citat:
Ursprungligen postat av EnSomKan
Till alla er svennar därute...


Du är i Sverige för att integreras lilla vän. Jag hoppas dina barn blir stolta svennar
Citera
2014-11-01, 01:00
  #693
Medlem
studentrolands avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MrWin
Efter att ha läst delar av tråden (orkar inte hela) undrar jag hur Sverige ser ut om 20 år. Ett land med stora motsättningar mellan olika folkgrupper eller ett land där alla lever i harmoni med varandra.

Invandrare har kanske lättare att förutspå vad som kommer att hända eftersom de flyr från länder med just stora motsättningar mellan olika folkgrupper. Har diskuterat saken med min arabiske granne och vi kom fram till att antingen han eller jag som svenne i en framtid kanske måste fly till ett annat land.
Om utvecklingen förlöper i gamla hjulspår blir det nog någon som flyr, ja, i alla fall enligt Dr. Peter Hammond beräkningar, där Sverige beskrivs ha c:a 5 % muslimer för närvarande... med en ökande procentandel beskriver han hur utvecklingen gestaltar sig...muslimska invandrare har enligt detta resonemang inte alls lättare att förstå och förutspå framtiden, tvärtom...det är den övriga vetenskapligt skolade sekulära befolkningen som kan förutspå hur utvecklingen blir om status quo i det offentliga tänkandet består...IMO...
__________________
Senast redigerad av studentroland 2014-11-01 kl. 01:02.
Citera
2014-11-01, 02:29
  #694
Medlem
SumAnyMonos avatar
Jag fattar inte vad du får ut från detta mer än att fler "svennnebananer" kommer nu lägga sin röst på SD..

Om du nu själv inte är en SDare som vill locka in fler sympatisörer, genom att låtsas vara en svenne-hatare.. Men det är en annan femma
Citera
2014-11-01, 02:34
  #695
Medlem
Inte förvånande, vi är mer lika än du tror. Man ser en blatte öppna käften och man undrar hur någon kan ha så låg intelligensnivå. Men det är som att gå på Skansen, man ser aporna, tycker lite synd om dem och skrattar åt dem lite.
Citera
2014-11-01, 09:53
  #696
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av EnSomKan
Till alla er svennar därute så ska ni ha en sak klart för er. I olika sammanhang på arbetsplatser, med vänner, ute i stan, i offentliga sammanhang och på kollektivtrafiken, så håller vi blattar ihop. När svenskar beter sig överdrivet svenskt (så som vi blattar uppfattar typisk svennebeteende, ni bröder där ute fattar) så slänger jag vi ofta en blick gentemot den där närstående libanesiske 2:a generations brodern och han ger ett diskret nick till svar som tecken på full förståelse och tillit ifall en situation skulle uppstå. En känsla av tillit mellan oss, oss som inte tillhör den större massan i samhället.

T.ex. i grupparbeten i skolan eller på universitetet. Ni svennar märker det inte men det sker rakt framför era näsor. I en klass med 20 svennar å 4 blattar så blir vi väldigt glada när vi hamnar i samma grupp.

Varför denna glädje kanske du frågar dig. Jodå jag skall berätta för dig. Vi uppfattar er svenskar som tråkiga, stela och ofta överdrivet svennebanan. Ni börjar prata om era morgonpromenader med era golden retrievers och hur gott det sitter med kaffe efter den där frullen som bestod av wasa frukost med ekologisk keso på som din manliga fru tvingar i dig. Ingen fucking bryr sig.

Det finns sällan någon större broderskap mellan er svennar på samma sätt som vi blattar har. När vi hamnar i samma grupp på t.ex. ett seminarie så blir vi glada, vi klickar på fler nivåer och har ofta mer gemensamt. Våra livshistorier och familjehistorier är mer intressanta än er svennar. Vi gillar att prata och interagera med varann mer eftersom vi har samma nivå av respekt mot varandra redan från sekund 1 till skillnad från er svennar som ofta beter er falskt eller utan personlighet överhuvudtaget.

Ett annat exempel på hur vi oftare är emot dig, om du är svenne, jämfört med en blatte i samma situation. Om jag t.ex. går till BK för att köpa en whopper så står du där. En dryg svenne bakom kassan som tar fel på min beställning och verkar obekymrad. Direkt tänker vi blattar att du är en äcklig fucking rasse som kan gå och knulla sin egen mamma. Men den tanken varar ungefär lika länge som smygrassens (aKa average FBare) snabba rasistiska tankegång när han kliver in i taxin. Ganska fort dör denna känslan för att sedan bara ogilla er och vilja få våran mat. När ni gör fel så vänder vi oss om, skakar på huvudet och beklagar oss över hur patetiska ni är.

Om det vore en broder bakom kassan? Vi har överseende. Vi tänker att brodern har haft en hård dag på jobbet med en dryg chef som heter Anna-Karin och älskar kaffe samt hundar, hästar och yoga. Hon gillar också att be anställda göra saker åt henne som inte ingår i jobbet, t.ex. hämta kaffe åt henne. Fuck hans chef. Han blir lite sen med pommesen men jag ger han en liten "De lugnt" och that extra wink bara för att han ska veta att vi alla sitter i samma båt.

Vi blattar ser att ni svenskar ofta är rädda för oss och er feghet för oss samman, mot er, i större skala än ni tror. Vi ser ner på eran brist på självrespekt. Vi står rakryggade och tar inte skit i samhället, hur mycket ni än försöker ge oss.

Min poäng är att ofta, när du är i ett sammanhang och det finns iallafall två blattar så kommer vi ge varandra signaler om förståelse och solidaritet. Vi kommer per automatik ställa in oss mer negativt mot er svennar och mer positivt i överlag gentemot varandra.

Det spelar ingen roll om vi är adopterade, födda här eller utomlands. När vi ser varandra så identifierar vi varandra fort och håller ihop. Inget händer så inget behöver göras men vi håller ihop.

Många av er svennar är naiva och ser ner på oss som "äckliga korkade babbar som inte kan någonting och bara talar arabiska" men ert problem är att ni har väldigt fel. Vi babbar kan göra någonting och vi har någonting som ni svennar inte har. Stolthet. Ryggrad. Solidaritet. Och vi ser oss alla som separata från majoritetssamhället på något plan (gentemot svennarna dvs).

Till er bröder där ute, känner ni igen er i beskrivningen? Och till er svennar, om ni tycker att ni hatar oss invandrare hårt så anar ni inte hur många fler av oss det finns som hatar er lika mycket. Min fråga till dig, svenne, är hur du förhåller dig till detta? Hur beter du dig och tänker du i dessa situationer? Känner du dig hotad av oss? Om inte, varför det fega beteendet då?

Tråden är fullt seriös, hoppas mod inte gör som de tenderar, att hålla ihop med er suedis.

Mvh


(Denna tråden skapades tidigare men i fel delforum så gör ett nytt försök här!)
Är du dum i hela huvudet? Det gör vi svenskar med och det kommer ni att få se när det exploderar. När vi har fått nog av er så kommer vikingen fram i oss och då kommer ni att darra så sluta för fan och va så djävla blåst din blatte.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in