Citat:
Ursprungligen postat av
styrlund
Om FRA hade snappat upp nått, hade inte FRA varit så frånvarande i denna operation.
Frånvarande? Du vet inget om vad FRA vet eller inte vet. Tror du att du som privatperson ens ska vara i närheten av vad FRA vet eller inte så är du bra naiv.
Citat:
Att Hms gotland skulle vara ubåten är föga troligt.
Ja, men det är ingen vettig heller som tror att den "vara ubåten".
Citat:
Då hade de påpekat att det var en svensk ubåt. Enda de kunde drista sig att säga, utan att trassla in sig i lögner, var att båten inte var okänd.
Din logik är skrattretande.
Citat:
Att de väljer att svara så säger ju en hel del. Båten var inte svensk, den hade säkerligen något med denna händelse att göra. Sist men inte minst, den var INTE rysk.
Ingen har sagt att den inte var rysk, det är dina egna fantasier.
Citat:
Att Gotland skulle gå i ytläge på väg hem känns fel. Den kan hålla 11 knop i ytläge och 22 under vatten.
Du kan inget om driften av ubåtarna, utifrån att Gotland setts i ytläge vid en tidpunkt betyder såklart inte att de ska gå hela vägen i ytläge... etc etc etc