Citat:
Ursprungligen postat av
FyrTjugo
Okej låter ju bra det iallafall, tänkte om jag skulle behöva betala påställningen..
Hur är Ford Mondeo annars? Har planer på att köpa en första bil för runt 20k.. Topp-prioritering är att den inte ska dra så mycket, vilket jag har fått uppfattningen om att den inte gör. Inte så dyr skatt heller, runt 1800 kr/året. Och att den ska gå och köra på motorvägen utan att behöva maxa bilen för att komma upp i 120 km/h (som det känns med en Polo tex).. Vill även kunna ha den i 2-3 år innan man bestämmer sig för att köpa något nytt.. Verkar det som att denna bilen hade fyllt mina behov?

Det är däremot inte omöjligt att du får göra, samma sak med skatten. Just skatten, att den överskjutande skatten vid ägarbyte tillfaller den nya ägaren är en stor anledning till att dom ställer av bilarna liksom att dom då slipper betala skatt när bilen står på lager. Eventuellt kan du pruta med påställningsavgiften såklart, fråga vad som gäller. Men rent generellt får du betala skatten för den perioden som är kvar till skatten ska betalas varje år så att säga samt påställningsavgiften.
Nej för dina behov känns det som ett vettigt köp. Reservationen vad gäller förbrukning är att det är en ganska stor bil, så om du tänker dig köra mycket i stadstrafik kommer den dra mer än tex en Focus. Landsväg och motorväg är skillnaden försumbar. Den lär ha klart tillräckligt mycket kraft för att kännas pigg till vardags och dessutom få en ganska låg förbrukning på motorvägen eftersom belastningen blir ganska låg. Ford är ju onekligen väldigt mycket bil för pengarna, och i min mening väldigt trevliga bilar att köra.
Citat:
Ursprungligen postat av
UT64
Motorn har kamkedja..
Det är möjligt! Jag har dålig koll på Fords motorer, speciellt Mondeo. Men i så fall så är det ju lugnt, då lär det inte finnas någon planerad stor utgift inom den närmaste tiden.