Citat:
Ursprungligen postat av
Sprangdegs-Harry
Och ditt alternativ är vad exakt?
Låt industrin stå för sina kostnader d.v.s. inga subventioner, om det finns behov för kärnkraft då är det givetvis upp till företagen att själva stå för alla kostnader. Fast här har vi ett problem, det går inte att försäkra kärnkraftsverk.
Låt marknaden sköta detta självt och se kärnkraftsindustrin gå under.
Citat:
Ursprungligen postat av
Malingin
Idioten är du.
Källa på att vindkraft är självbärande utan statliga pengar?
Subventioner till vindkraft är lika korkat som andra subventioner. Skillnaden mellan vindkraft och kärnkraft är att det förra alternativet överlever på en fri marknad, det gör inte kärnkraften. Vindkraft, småskalig vattenkraft, biokraftverk kan med fördel vara delar i decentraliserade energisystem, kärnkraften däremot kräver nationella energisystem som bara sten har råd att driva.
Citat:
Ursprungligen postat av
Malingin
Kärnkraften är begränsad pga sådana som du. Hade regelverket varit annorlunda hade man tex kunna bygga mindre kärnkraftsverk inära anslutning till städerna.
Hur ska industrin klara sig utan kärnkraft.
Hallstavik skulle säkert gå att driva med vindsnurror
Se så försäkra ett kärnkraftsverk…
Citat:
Ursprungligen postat av
nin
Ignorera trollet. För oss som har jobbat tiotals år inom basindustrin, så är det ganska enkelt: Det är ett krav att ständigt, 24/7, 365 dagar per år, ha tillgång till billig och tillförlitlig ström. Endast folk utan kunskap börjar snacka om vindkraft, solkraft mm då.
I eftermiddag har jag ett möte med ledningen för ett företag i tillverkningsindustrin, vi skall diskutera en handlingsplan för företagets energianvändning. Företaget hänger på ruinens brant, energifrågor har de aldrig beaktat, under guldåren plockades vinster ut, samtidigt eftersattes underhållet tack vare subventionerad energi.
Ofta får jag frågan om varför det blivit så här, jag pekar alltid på den sovjetiska kärnkraftsutbyggnaden på 70- och 80-talet med överkapacitet som följd. För att bli av med överskottet subventionerades konvertering till elvärme i byggnader!
20 år senare får man subventioner för att konvertera bort elvärme. De låga elpriserna var artificiella, kärnkraften gav industrin billig el för att skattebetalarna subventionerade utbyggnaden, följden blev en slapphet i industrin i att hänga med i utvecklingen, det fanns ”någon” som bytte blöjor åt dem.
Som sagt, idioter försvarar kärnkraften, inget tyder på annat.