Citat:
Ursprungligen postat av U-Fig
Om 10 personer förkortar antalet dagar med en fjärdedel (från 20 till 15), då är 10 personer en fjärdedel av den totala besättningen. Med andra ord bestod den ursprungliga besättningen av 30 personer.
Citat:
Ursprungligen postat av 471
Kruxet är att med det resonemanget tycker jag att ursprungliga besättningen borde bli 40st.
Citat:
Ursprungligen postat av U-Fig
Kan du förklara varför du tycker att den ursprungliga besättningen borde bli 40 st med det resonemanget?
Citat:
Hur menar du att fjärdedelen beräknas på 40? Ransonerna förkortas endast när den nya besättningen tillkommit, och då måste man ju självklart ta med de i beräkningarna.
Ursprungligen postat av 471
För att den nya besättningen förkortar ransonerna med en fjärdedel av det som fanns innan dom kom. Alltså fjärdedelen beräknas ju på 40 och inte 30, och från början var dom inte 40.
Om 10 st personer bidrar till en fjärdedels minskning av antalet dagar som maten räcker (från 20 till 15), varför skulle 10 personer vara en femtedel av den totala besättningen? (40 ursprunglig + 10 ny)
Om antal ekvationer = antal obekanta så kan man få fram ett svar.