2014-09-15, 21:13
  #229
Medlem
fittslems avatar
Citat:
Ursprungligen postat av knasen79
Det är så satans osmakligt av Löfven att nobba V efter att ha stått sida vid sida under hela valrörelsen. Stefan Löfven har missbrukat maken på sin första dag på nya jobbet. Bort med den fan!

Börjar precis gilla honom, äntligen någon som vågar röra om lite i svensk politik! Att slippa se kommunister på regeringsposter get ju dessutom lite extra krydda på moset.
Citera
2014-09-15, 21:13
  #230
Medlem
Knugen-Skuks avatar
Haha jag tror jag dör Detta val blir bara bättre och bättre
Citera
2014-09-15, 21:14
  #231
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av sinewave
Man kan verkligen undra hur många S-väljare som nu är nöjda med att Löfven så stenhårt dumpar V och istället sträcker ut handen till V.

Även fast S nästan är som M är den gängse uppfattning att röstar man på S så röstar man på vänsterblocket och absolute inte något annat. Om det blir nyval tror jag definitivt S förlorar horder av röster (7-8%), att V får +4% att SD får -1% och att vi istället får en Alliansregering med visst stöd av SD bakom kulisserna.
V lär dessutom sno röster från F!.
Citera
2014-09-15, 21:15
  #232
Medlem
9797s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MasterBait
Förstår fortfarande inte varför V blev nobbade. Ingen vettig förklaring. Det enda man kan tänka sig är att de är för extrema och krävande för Löfvens smak.

Dom är iaf för extrema i vad dom ser som sina viktigaste frågor. Ibland gillar Löfven och sossarna vinster i välfärden. Ibland gillar dom till och med även både ROT och RUT.

Säga vad man vill om sossarna men dom är ju även klyftiga nog att inse att ett land måste fungera. Något som VPK helt verkar sakna förståelse för.
Citera
2014-09-15, 21:15
  #233
Medlem
Alltså det här är det sjukt bästa som kunde hända. Försvagad sosseregering som kommer vara rövknullade. Kommunisterna utesluts totalt, ingen vänsterextremist mer! Och SD starkare än någonsin! OCh media kommer bli mer toleranta mot SD och väljarna. Snart är Aftonbladet SD.
Citera
2014-09-15, 21:16
  #234
Medlem
S borde väl vilja undvika nyval till varenda kostnad. Är ju knappast något som kan gynna dem. Detta får dem ju knappast att se bra ut. Det blir ju precis vad Alliansen har sagt, massa förvirring.
Citera
2014-09-15, 21:16
  #235
Medlem
Vafan trodde ni. Skyll inte på mig, jag röstade inte på rödgröna sörjan!
Citera
2014-09-15, 21:17
  #236
Medlem
Men vänta lite nu...

Utan V så är alliansen större än det röda blocket. Alliansen vann alltså valet...?
Citera
2014-09-15, 21:18
  #237
Medlem
Svenne-i-Banans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Nakaph8s
Vafan trodde ni. Skyll inte på mig, jag röstade inte på rödgröna sörjan!

Men S har ett ess i rockärmen, jag har hört att Löfven tänker ta in Juholt!
Citera
2014-09-15, 21:19
  #238
Medlem
kofotskentas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av 17.06.14
Dom nobbar V för att dom tror att V kommer förhindra ett samarbete med partier ur alliansen. V är helt enkelt för extrema för alliansen, tänker sossarna. Det roliga är att alliansen har i hela valrörelsen sagt att Stefan inte har ett regeringsalternativ och nu när han vunnit så kommer dom aldrig hjälpa honom att lösa det problemet som dom pekat på hela året. Dom kommer luta sig tillbaka, skratta och vänta på omval.

Jag tror att det mer handlar om det fetade i din text.
Folk har väl haft ögon att se med den här valrörelsen? De har i verkligheten fått uppleva våldvänstern spåra fullständigt på gator och torg. Sen ser man vänstern stå och skrika och bete sig exakt likadant på valvakan som på gatan, fast man tagit avstånd och sagt att det är andra utomparlamentariska grupper utom deras kontroll som är boven.
SEN kommer också en till jävligt viktig grej och det är dessa 13%.
Jag tror nog Löfven ser dessa 13% som jävligt hardcore motståndare till allt skrikande och kastande på gatan av naturliga skäl. Utan att säga det högt förstås. Men det är en liiten signal att Löfven tycker att det är förjävligt.
Tycker förstås inte att SD-are ska krypa tillbaka till S, men ändå.
Citera
2014-09-15, 21:19
  #239
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Mastodontish
Varför är det så konstigt? S har aldrig styrt med vänstern och under försöket att skapa en gemensam allians förra valet visade sig vara katastrofalt och S fick en väldigt oförskämd "vänster-stämpel" där många fick en bild av S som ett parti med mycket likheter till V vilket man aldrig haft.

Det är bara bra att man tar avstånd från V i längden och man behöver verkligen profilera sig som arbetarparti igen och få bort "bidragsparti"-stämpeln som man fått tack vare V.
Alltså om man tar "riktiga arbetare" de där som jobbar på som industriarbetare, byggare, bagare, städare. Ja, vanliga yrken helt enkelt där såssarna har många av sina röster så har jag aldrig någonsin märkt av att de skulle sympatisera med kommunisterna. Tvärtom faktiskt de är ganska så stockkonservativa och allt vad kommunister står får finner de skrämmande. Såssarna gillar de för de tror på ett folkhem med vård, skola och omsorg men mer socialism än så och de smäller av. Helst vill de ha aga och ordningsbetyg i skolan.
Citera
2014-09-15, 21:20
  #240
Moderator
OYs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Wireman
Men vänta lite nu...

Utan V så är alliansen större än det röda blocket. Alliansen vann alltså valet...?

Nej, största partiet brukar få uppdraget att bilda regering om det är möjligt.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in