Citat:
Ursprungligen postat av
FunAndGames
Är lite jobbigt, det här. Känner att det skulle vara deppigt att inte ha röstat på SvP imorgon, men vad gäller såna här saker ska man ju inte vara muppig och överskatta ett alternativ bara för att det känns bra. Jag vill gå efter principen att det viktigaste av allt är att återta vitt/svenskt/européiskt självbestämmande eftersom vår överlevnad på sikt hänger på det och att allt som leder oss närmare det är bra, om det känns bra eller ej är inte vad som avgör om det är bra. Då är det rätt svårt att komma ifrån att SvP blandat sig i en konflikt där de tagit ställnig för vår eviga dödsfiende, som skapat den vämjeliga situation vi befinner oss i, och nu glatt hjälper dem döda andra européer som även dem vill ha vitt européiskt självbestämmande. Det är aningen svårt att bortse från och att många som stöder partiet inte verkar tycka det gör inte direkt saken bättre. Det är med andra ord rätt svårt att se att en röst på SvP faktiskt för oss närmare det önskvärda resultatet, därför är en röst på SvP inte bra, deppigt värre.
Din kritik bottnar alltså i att Svp tidigare tagit ställning för Azov och Svoboda? Svp har lagt relationerna med Svoboda på is och beträffande Azov, vet jag (utan att vara med i partiet) att det finns de som inte alls håller med om stödet, vilket andra medlemmar erhåller. Men partiet har inte så vitt jag vet tagit ställning i frågan.
Du säger å ena sidan att det inte finns något viktigare än att säkra vår existens och vår rätt till självbestämmande medan du låter en utländsk konflikt styra dina handlingar. Det är en självmotsägelse.
Det är något sjukt och judiskt i föreställningen att krampaktigt hålla fast vid misstag andra människor begått. Ja, misstag. Partiet eller dess ledning har inte varit nere och skjutit på separatister eller civila. (Det är tacksamt för människor med tveksamma agendor att utnyttja, för att inte tala om externa fiender.)
Så du tycker inte att det är önskvärt att nationalister får en roll där vi kan sätta agendan? Du tycker inte att det är bra att anti-vita blir av med jobb till förmån för nationalister? Makten kommer vi aldrig få via val, det ska man inte göra sig en föreställning om. Men likt väl är det en förhållandevis ny spelplan vi kan konkurrera om.
Jag betvivlar inte att du är genuin i din uppfattning och beskyller dig inte personligen för något. (non pun intended.)